Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
29.999 TL Fiyatıyla Dudak Büken Katlanabilir Telefon Mate Xs’i İnceledik!

29.999 TL Fiyatıyla Dudak Büken Katlanabilir Telefon Mate Xs’i İnceledik!

Huawei’nin katlanabilir 2. akıllı telefonu Mate Xs daha evvel önce yurt dışında tanıtılmıştı. Mobil Yerküre Kongresi kapsamında tanıtılması beklenen, lakin Corona Virüsü sebebiyle MWC 2020‘nin ertelenmesiyle internet ortamında tanıtılmak zorunda kalınan Mate Xs, Türkiye’de de geçtiğimiz ay satışa sunulmuştu. Katlanabilir yapısı ve 29.999 TL’lik tabiri caizse dudak uçuklatan fiyatıyla büyük toplayan Mate Xs’e bu incelememizde yakından bakacağız. Bakalım Mate Xs bizlere neler sunuyor, ne üzere özelliklere sahip?

Huawei Mate Xs Tasarımı Nasıl?

Önümüzde dizaynıyla bugüne kadar gördüğümüz akıllı telefonlara nazaran nispeten farklı bir akıllı telefon var. Katlanabilir akıllı telefonlar, telefonların yeni jenerasyonu olarak önümüzdeki periyotta daha sık göreceğimiz modeller arasında olacak, fakat şu ana kadar bu modeller bir elin parmaklarını geçmiyor diyebiliriz.

Birinci katlanabilir telefonlardan biri olan ve Huawei’nin geçtiğimiz sene tanıttığı Mate X‘e dizaynıyla nispeten benzeyen Mate Xs, selef modele kıyasla tasarım manasında fark içermiyor. Ama açık kullanıldığında bir tablet, katlandığında ise şık bir akıllı telefon olmasıyla, başka “sıradan” telefon modellerinden ayrıldığı kesin.

Ekranın ortasından bir kitap üzere katlayabildiğiniz Mate Xs, böylelikle size farklı bir deneyim yaşatıyor. Açık konumdayken 5.4 mm kalınlığıyla nispeten ince olan cihaz, katladığınızda da sanıldığının tersine kalınlaşmıyor. 11 mm kalınlık seviyesiyle tipik akıllı telefonlarla eşdeğer sayılabilecek kalınlıkta duran telefonun ekranını kenarındaki tuşa basarak açabiliyor ve tablet formuna basitçe geçiş yapabiliyorsunuz. Fakat cihazın biraz ağır olduğunu söylemek lazım: Mate Xs’in tartısı 300 gram seviyesinde. Gelgelelim cebinizde bir tablet ve telefonu birebir anda taşıdığınızı da göz önünde bulundurmak gerekli.

Mate Xs’in parmak izi sensörü bulunuyor. Kenara yerleştirilen sensöre erişim epeyce kolay olurken, cihazın gerisindeki kamera meydanı da çekiyor. Mate Xs’in kamera özelliklerinden az sonra daha detaylı olarak bahsedeceğiz. Bu arada telefonda bir yüz tanıma özelliği yok. Çünkü telefonda ön kamera bulunmadığı için, selfie fotoğraflarını da art kamerayla çektiğimiz için, yüz tanıma özelliğinden vazgeçilmiş.

Huawei Mate Xs Ekran Özellikleri

Mate Xs’in ekranı katlanabilir yapıda OLED panelden oluşuyor. Açık olarak kullanıldığında tam ekran boyutuyla 8 inçlik manzara yakalayabildiğiniz Mate Xs, tekrar bu ekranıyla 2200×2480 piksel çözünürlüğünde imaj üretiyor. Ekranın piksel yoğunluğu 414 ppi olurken, ekran ziyadesiyle cazip görünüyor.

Mate Xs’in ekranını ortadan katlayıp tipik akıllı telefon tasarrufuna geçtiğinizde ise, bu kere ön tarafta 6.6 inç boyutunda bir ekran tasarrufa sunuluyor. Bu ekranın da çözünürlüğü 1148×2480 piksel çözünürlüğünde olurken, ekran en-boy nispeti 19:5:9 seviyesinde tutulmuş. Ön yüzden bakıldığında hoş ekranı ve ince kenar çerçeveleriyle yeterli bir premium seviyesi akıllı telefondan farksız görünen Mate Xs’in katladığınızda, artta da 2. bir ekran daha oluşuyor. Bu ekran da 6.38 inç boyutunda ve 2480×892 piksel çözünürlüğünde.

Huawei Mate Xs Nasıl Kullanılıyor?

Gizli konumdayken söylediğimiz üzere tipik bir akıllı telefon, lakin ekran kenarlarının ekstra olmasıyla farklı bir deneyim sunan Mate Xs, tablet formuna da nispeten süratli biçimde dönebiliyor. Cihazı katlayıp tam ekrana yahut tek ekran tasarrufuna geçerken manzara mealinde gecikme yaşanmaması sevindirici olurken, arayüzde optimizasyonla ilgili rastgele bir külfet da gözlemlemedik.

Katlanabilir ekranıyla geniş tasarruf seçenekleri sağlayan Mate Xs, münhasıran tablet formunda multimedya yetenekleriyle öne çıkıyor. Ağır multimedya içerikleri tüketenler, geniş ekranda oyun oynamayı sevenler ve bol bol görüntü izleyenler için ülkü duran ekran, birebir anda birden ziyade işi bir arada yapmak için de tutarlı.

Çoklama Özelliği

Ekran açıkken iletilerinizi denetim ederken bir yandan görüntü izleyebilir, çevre medya güncellemelerinizi görüntülerken öteki yandan farklı pratiklerde gezinebilirsiniz. Bu bahiste Çoklu Pencere özelliği yardımcı oluyor. Ekranın sağından çektiğinizde açılan kısayol menüsü üzerinden bir pratik simgesini tutup ekrana taşıyarak ekranı bölebiliyor ve iki farklı uygulamayı yan yana kullanabiliyorsunuz. Ayrıyeten tekrar kayan pencere özelliğini kullanarak da bir uygulamayı pencere içinde de görüntüleyebiliyorsunuz.

Huawei Mate Özellikler Xs İşletim Sistemi

Hazır telefonun tasarrufundan bahsetmişken, Mate Xs’in işletim sistemi özelliklerine de değinmek gerekiyor. Android 10 işletim sisteminin kullanıldığı Mate Xs’de, EMUI 10 arayüzü mevcut durumda. Huawei’nin yeni telefonlarında da olduğu üzere Mate Xs’te de servisleri bulunmuyor. Huawei Mobil Servisleri’nin (HMS) kullanıldığı Mate Xs, AppGallery tatbik mağazasıyla geniş bir seçenek sunuyor.

Tüm tanınan tatbikleri AppGallery üzerinde bulabiliyorsunuz. Halihazırda AppGallery, yerkürenin 3’üncü büyük tatbik marketi konumunda ve her geçen gün tatbik yelpazesini genişleterek büyümeye devam ediyor. Huawei, son olarak bunlara Yandex ile yaptığı iş birliğini de ekledi velev.

Bunun yanı sıra AppGallery tatbik mağazasında MoreApps isminde 3’üncü parti tahlili de yan alıyor. Bu pratik üzerinden de yerküre çapında ve mahallî olarak en uygun pratiklere göz atabiliyor ve bunları telefonunuza kolay kolay yükleyebiliyorsunuz. Elbette Twitter, Messenger, Instagram, Haritalar ve daha pek birçoklarını bu market üzerinden indirebildiğiniz üzere, başkaca Facebook ve WhatsApp‘ı da tekrar kendi sitelerinden kolay kolay telefona indirebilmeniz mümkün. YouTube‘u da tekrar Huawei Browser üzerinden basitçe görüntülyebiliyorsunuz.

Huawei Mate Xs Teknik Özellikleri Neler?

Huawei Mate Xs, selef model Mate X’e nazaran en bariz güncellemeyi teknik takımıyla yaşıyor. Kirin 990 5G işlemciden güç sağlayan cihaz, 7nm+ mimarisine sahip. 8 çekirdekli yapıda olan bu işlemci, günümüzün en güçlü süreçlerinden biri olurken, hem ağır güç gerektiren pratikler hem âlâ grafiklere sahip oyunlar için ülkü bir performans sağlayacak yapıda.

Münhasıran çoklu süreç gerektiren pratikler için optimize geliştirilen işlemci ile böylelikle cihazın tabiatı gereği çoklu pratiklerin bir arada performans kaybı yaşatmadan çalışmasına vurgu yapılıyor.

Huawei Mate Xs RAM ve Depolama Kapasitesi Ne Kadar?

8 GB RAM sahibi olan Huawei Mate Xs, ayrıyeten 512 GB kapasitesinde bir depolama sahası içeriyor. İsterseniz bu kapasiteyi Huawei Nano Memory ile genişletebiliyorsunuz, fakat standart bir microSD kart desteği cihazda bulunmuyor.

Performansıyla pek akıcı çalışan Mate Xs, oyunlarda da hem geniş ekranın avantajından faydalanma imkanı tanıyor hem de çok uygun bir performans sergiliyor.

Telefonun batarya kapasitesi de 4500 mAh seviyesinde. Bununla birlikte tam gün rahat bir çalışma temposu gösteren Mate Xs, gün sonuna kadar yüzde 35 şarj ile ulaşabiliyor. Telefonun kutusunda da 55 watt’lık şarj adaptörü nokta alıyor ve bununla birlikte süratli şarj ile birlikte yalnızca 30 dakika içinde yüzde 85’lik doluluk orantısına erişebiliyor.

Huawei Mate Xs Kamera Özellikleri

Evet, biraz da telefonun kameralarından bahsedelim. Huawei Mate Xs, amiral gemisi konumunda kamera yeteneklerine sahip bir telefon kuşkusuz. Lakin telefonda bir selfie kamerası bulunmuyor. Yani Mate Xs’te bir ön kamera yok. Ancak daha uygunu var: Art kameraları, ön kamera olarak kullanabiliyorsunuz.

Mate Xs’in ekranı katlanabilir yapıda tasarlandığından, art kamerayla selfie çekebiliyorsunuz. Bu durumda kendi manzaranızı de telefonun ardındaki geniş ekranından görebiliyor ve art kameraların tüm yeteneklerinden faydalanabiliyorsunuz. Pekala, art kameralarda neler var?

Telefonun art yüzünde kenara sıralanan kameralar arasında ana kamera 40 MP ölçüsünde ve f/1.8 diyaframlı, 27mm’lik geniş açılı olarak önümüze çıkıyor. Lazer otofokusun bulunduğu ana kameranın altında da 3 kamera da mevcut.

Yekunda 4 kameralı bir telefon olan Mate Xs, kameralarında tekrar Leica ile çalışmış. 8 MP telefoto lens, 16 MP ultra geniş açılı kamera ve derinlik sensörü olarak kullanılan ToF 3D kameraya burada bölge veren Mate Xs, 4K çözünürlüğünde görüntü kaydı da yapabiliyor.

Mate Xs ile kameralarıyla pek hoş fotoğraflara imza atabiliyor. Gündüz çekim koşullarında çok doygun ve detay seviyesi yüksek fotoğraflar çekebilen Mate Xs, gece düşük ışık performansıyla da ziyadesiyle beğendiğimiz bir model oldu. Ayrıyeten Huawei’nin gayrı amiral gemisi modelleri üzere yüksek orantıya yakınlaştırma da yapabilen telefon, 30x’e kadar zum yapabiliyor.

Huawei Mate Xs ile çekilen fotoğrafları acilen yukarıdaki videomuzda görebilirsiniz.

Sonuç

Sonuç olarak toparlarsak Huawei Mate Xs’in ziyadesiyle cazip duran bir telefon olduğu kesin. Tıpkı hengamda bir tablet pek natürel. Tasarruf alışkanlıkları değiştirmesi ve kullandığınızda farklı bir cihaz heyecanı vermesiyle eminiz denediğinizde nispeten beğeneceksiniz. Öbür yandan bakıldığında kuşkusuz bir mühendislik başarısı. Üzerindeki ekranın kıvrılması, iç yüzeydeki menteşe sistemi kolay şeyler değil. Bu yeni tasarruf biçimleriyle bir arada akıllı telefonlar farklı bir yola girdi ve önümüzdeki periyotta de farklı çeşit formlarda göreceğiz. Bu mealde tercihi farklılıktan yana olanlar Mate Xs’i tercih edebilirler. Katlanabilir akıllı telefon trendini bir an evvel deneyimlemek isteyenler tarafından tercih edilebilir üzere dursa da, elbette pahalı bir telefon olduğu da açık.

Huawei Mate Xs Fiyatı Ne Kadar?

Huawei Mate Xs, fiyatı yüksek bir telefon kuşkusuz. Tam 29.999 TL olarak açıklandı fiyatı ve bu fiyat üzerinden satışa çıktı. Bu fiyatla da bir dilek nesnesi olarak kütüphanemizde alanını alıyor.

CHIP Online Notu: %80

+ En düzgün katlanabilir telefon tasarımı
+ Gereç kalitesi
+ Şık ekran
+ Üst seviye performans
+ Süratli şarj mühleti
+ Iyi pil ömrü
+ Tasarruf seçenekleri
+ Geniş kamera seçenekleri

– Tek hoparlör
– Su müdafaası yok
– Kablosuz şarj yok
– Fiyatı çok yüksek

Kimler Huawei Mate Xs’i Satın Almalı?

Ekonomik açıdan bütçe zahmeti yaşamayan ve yeni teknoloji trendlerini yakından takip edenler Huaei Mate Xs’i pahalandırmak isteyebilirler.

Huawei Mate Xs Alternatifleri Neler?

Huawei Mate Xs’e alternatif olarak Samsung Galaxy Z Flip akıllı telefonu da kıymetlendirilebilir.

Huawei Mate Xs Teknik Özellikleri

İşletim Sistemi: Android 10
İşlemci: Kirin 990 5G
Çekirdek:  8
İşlemci Suratı: 2.86 GHz & 2.36 GHz & 1.95 GHz
Ekran Teknolojisi: Foldable OLED
Ekran Boyutu: 8.0 inç / 6.6 inç
Ekran Çözünürlüğü: 2200×2480 px / 1148 x 2480 px
Bellek (RAM): 8 GB
Grafik İşlemci: Mali-G76 MP16
Dahili Depolama: 128 GB
Arttırılabilir Hafıza: Var
Art Kamera: 40 MP & 8 MP & 16 MP & ToF 3D
Batarya: 4500 mAh
Çift SIM Desteği: Yok
Wi-Fi: 802.11ac
Bluetooth: 5.0
GPS: Var
LTE: Var
NFC: Var
FM Radyo: Yok
Parmak İzi Sensörü: Var
Yüz Tanıma: Yok
Boyutlar: 78 x 161 x 11 mm
Yük: 300 gr.

Yorum Ekle