Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
267 Milyon Facebook Kullanıcısı, İnternete Sızdı

267 Milyon Facebook Kullanıcısı, İnternete Sızdı

Yeni bir rapora nazaran 267 milyon Facebook kullanıcısının kullanıcı kimliği, telefon numarası ve ismi, internete sızdı. Araştırmacılar, sızan haberlerin Facebook API’sının berbata tasarrufuyla yahut yasadışı bir öteki halde toplanmış olabileceğine inanıyor.

Güvenlik araştırmacısı Bob Diachenko, veritabanının yaklaşık iki hafta boyunca açık kaldığını, bu sırada donelerin bir hacker forumunda yayınlandığını söylüyor. Comparitech’e nazaran ise sızan datalar, olta hücumları ve sair tıp taarruzlarda kullanılmış olabilir.

Farkında olduğunuz üzere bu, Facebook’un milyonlarca kullanıcısının haberlerini dışarı birinci sızdırması değil. Eylül ayında bir farklı güvenlik araştırmacısı, Facebook hesaplarına bağlı 419 milyon kullanıcı kaydının bulunduğu bir sair veritabanı keşfetmişti. Bir öncesinde ise bir diğer hadisesinde 29 milyon kullanıcının ferdî malumatları internete sızmıştı. Üçüncü tarafların kusurları sonucunda 540 milyon Facebook kaydı sızmış ve bu yılın başlarında 20.000 Facebook çalışanı, 600 milyon kullanıcının parolasını görebilmişti. Hasılı Facebook, geleceğinin kapalı olduğunu söylüyor ancak şu anda saklılıkla pek ilgisinin olmadığı açık.

Yorum Ekle