Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
2030’daki Akıllı Telefonlar Neye Benzeyecek?

2030’daki Akıllı Telefonlar Neye Benzeyecek?

Şu sıralar geçtiğimiz 10 senede telefonların yaşadığı gelişmeleri özetleyen birçok yazıyı görmeniz mümkün. Pekala, 10 senede bizleri neler bekliyor olabilir?

USB portlarından, katlanabilir telefonlara ve 5G’ye 2010’lardaki gelişmeleri, bilhassa 2019’dakileri göz önünde bulundurarak 2030‘da nereye akıllıca gideceğimizi kestirim etmeye çalıştık.

Varsayımlarımızın yanlışsız çıkmaması elbette olası, birkaç gün sonra çıkacak bir teknolojinin her şeyin tarafını değiştirebildiği bir dünyadayız. Fakat bildiğimiz, telefonların evrimleşeceği ve kullanıcıların gözüne girebilmek için yesyeni, gösterişli şeyler sunacağı.

Katlanan Telefonların Geleceği

2019’da Samsung Galaxy Fold, Motorola Razr 2019 üzere telefonlarla herkesin ilgisini çeken katlanan telefonlar, yeni modellerin piyasaya sürülmesiyle daha da tanınan bir hale gelecek. 2029’da hala katlanan telefonlardan bahsedecek miyiz? Şayet önümüzdeki yıllarda çıkacak katlanan telefonların fiyatı münasebetli olursa ve en kıymetlisi, vazgeçilmez birtakım işlevler katlanan telefonlara has olursa, 10 sene sonra hala katlanan telefonları konuşuyor olabiliriz.

5G ve 6G Tanınan Olacak mı?

5G birtakım devletlerde satışa sunulmuş durumda, fakat yaygınlaşmasının ne kadar devir alacağını bilmiyoruz. 4G’nin gereğince süratli olduğu yanlarda 5G’nin getireceği ek sürat, açıkçası birçok kullanıcı için meal taşımıyor. Lakin ilerleyen yıllarda 5G telefonların artmasıyla 5G telefon almak, daha “normal” bir hale gelebilir.

2020’lerin sonlarına yanlışsız 6G’nin ismini duymaya başlayabiliriz (gerçi Donald Trump şimdiden 6G’yi istiyor). Ama öncelikle ne kadar kullanıcının 5G’ye geçtiğini ve daha hızlısına muhtaçlığımız olup olmadığını görmemiz gerekecek.

Ön Kameraların Geleceği

Bugünkü telefonların ayırt edici özelliklerinin başında “çentik” formu ve boyutu geliyor. Ön kamera, kimi telefonlarda damla halli bir çentiğin içinde, kimilerinde ise bir deliğin içinde bulunuyor.

Lakin gelecekte bunların hiçbiri olmayabilir – ön kameralar, devirle ekranın altında saklanabilir. Oppo, bu türlü bir teknolojiyi bir vade evvel gösterdi. Öbür üreticiler ise tıpkı şey üzerinde çalışıyorlar.

Portsuz Bir Yerküre

3,5mm kulaklık girişini birçok telefon terk ediyor. 2030 itibariyle klâsik kulaklık girişi, muhtemelen tarihe karışmış olacak. Kablosuz kulaklıkların tasarrufunun artması, Bluetooth teknolojisinde yapılacak geliştirmeler, kablolu kulaklıkların artta kalmasına yol açabilir.

USB portunun geleceği ise daha meçhul. Portu olmayan, yalnızca kablosuz şarjı destekleyen telefon prototiplerini gördük.

Kablosuz şarj yıllar içinde muhtemelen daha tanınan hale ve hızlanacak. Böylelikle portlar giderek daha gereksiz bir hale gelecek. Yani 2030’da portsuz akıllı telefonlar, yeni bir standart haline gelebilir.

Daha Çokça Art Kamera mı?

Bugünkü telefonlar hiç olmadığı kadar çok kameraya sahipler. Fakat yakında yeni lens ekleyerek hiçbir şey kazanmayacağımız bir noktaya ulaşacağız. Bu yüzden yakın gelecekte daha çok megapiksel sayısını konuşabiliriz.

Yorum Ekle