Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
2020’den Bir Istenilmeyen Sürpriz Daha: Nisan 2020’den Korkutan Doneler

2020’den Bir Istenilmeyen Sürpriz Daha: Nisan 2020’den Korkutan Doneler

Avrupa Birliği’nin iklim takip ağı, Nisan 2020‘nin, kayıtların tutulmaya başlandığı devrandan beri en sıcak Nisan olarak, Nisan 2016’nın derhal gerisine yerleştiğini duyurdu. Böylelikle Nisan ayı da, 2020’nin birinci çeyreğinde kırılan telaş verici sıcaklık rekorunun daha da ileriye gidebileceğini gösteriyor.

Copernicus İklim Değişim Hizmeti (C3S) tarafından bildirilene nazaran Nisan 2020 global sıcaklığı, istatistiksel olarak değersiz olan 0,01°C fark ile Nisan 2016’dan düşüktü. Bu durum, 2020’nin kayıtlardaki en sıcak yıl olacağı mütalaasını daha da güçlendiriyor.

Global olarak olağandan en çokça sıcaklık yaşayan kesimler arasında Sibirya, kuzey ve merkez Grönland, Alaska kıyısı ve Antarktika ile Arktik Okyanusu’nun birtakım kısımları bulunuyor. Kutup kesimleri de 1981-2010 ortalamasına nazaran daha az deniz buzuna sahip.

Ortalama global sıcaklıklar artmaya devam ederken mahallî sıcaklıklarda bunun tam aksisini yaşayan nahiyeler de bulunabiliyor. Nisan ayında sıradandan soğuk nahiyelerin başında merkez Kanada ile güney ve güneydoğu Asya bölge alıyordu.

1981-2010 ortalamasına göreceli olarak Nisan 2020 yüzey sıcaklığı anomalisiCopernicus Climate Change Service/ECMWF

Avrupa ise kıta umumunda daha kuru ve daha sıcak bir ay yaşadı ve kıtanın garp kısmında ortalamadan yüksek sıcaklıklar görülürken kuzey şark kısmı ise daha soğuk bir Nisan ayı geçirdi. Yağmurlar umumî olarak Avrupa’nın daha serin olan şark kısmı ve İber Yarımadası’nda görüldü.

İsviçre’de ise yakıcı bir ay yaşandığı söylenebilir. Alp memleketi, son 30 yıla nazaran ortalamanın 3°C üzerinde bir Nisan ayı geçirirken 1871-1900 ortalamasına nazaran 5°C daha sıcak bir ay yaşadı. Başkaca arkada kalan Nisan ayı, Fransa’da da yaşanan en sıcak Nisan ayıydı.

Son 12 yıla bakıldığında sanayi devriminin öncesine nazaran 1,3°C sıcaklık artışı görülüyor ve bu da 2015 Paris İklim Itilafında kesinlikle kaçınılması gereken limit olarak belirlenen 1,5°C farkına epey yakın. Şu anki akıma nazaran hesaplandığında, şayet önemli politik değişiklikler yaşanmazsa, bu hududa 2030 yılında ulaşacağımız söylenebilir.

1981-2010 ortalamasına göreceli olarak Mayıs -Nisan 2020 yüzey sıcaklığı anomalisiCopernicus Climate Change Service/ECMWF

Sanayi devriminin başlangıcından beri (sadece 150 yıl kadar öncesi) insanlık muazzam ölçüde sera gazının atmosfere yayılmasına sebep oldu. Bunların en başında da en azından 800.000 yıldır görülmeyen seviyelere ulaşan karbon dioksit geliyor.

BM, 1,5°C sonunun altında kalmamız için, önümüzdeki on yıl içerisinde emisyonları yıllık olarak %7,6 düşürmemiz gerektiğini söylüyor. Bu yıl COVID-19 salgını ile birlikte yaşanan beklenmeyen durumun da emisyonların %8 düşmesine yardımcı olacağı iddia ediliyor.

Yorum Ekle