Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
2020 İçin Teknoloji Öngörüleri Açıklandı!

2020 İçin Teknoloji Öngörüleri Açıklandı!

Bir Hewlett Packard Enterprise şirketi olan Aruba, 2020’deki kilit teknoloji sahalarına dair öngörülerini açıkladı. İşte HPE Aruba Memleket Yöneticisi Ersin Uyar’ın fikirleri…

Yapay Zeka ve Makine Tahsili

Yapay Zeka Bazlı Tahlillerin Yükselişi-Otonom Güvenlik

 • 2020, yapay zeka bazlı otonom güvenlik teknolojilerinin öne çıktığı bir yıl olacak. Nesnelerin interneti ve uç bilişim pratikleri üzere yükselen teknolojileri kullananlar, kurumlarını daha tesirli biçimde koruyan güvenlik tahlillerine muhtaçlık duyacaklar.
 • 2020’de güvenlik ihlalleri her boyutta kurumun başını ağrıtmaya devam edecek ve koordine bir biçimde çalışan sofistike hacker öbekleri tarafından yapılan bu hücumlar gitgide karmaşıklaşacak, daha süratli yayılacak ve mütemadi hale gelecek.

 Network Idaresi Proaktif Olmaktan Çıkıp Öngörmeye Başlayacak

 • Yapay zekayla güçlendirilmiş otomasyon, kendi kendini doğrulayan asrî networkten gelen içgörülerle harekete geçme becerisine ve programlanabilirliğe sınıf atlattı. 2020’de data tahlili ve güvenliği üzere sahalarda ilerlemeler görmeye devam edeceğiz. Buradaki gelişmeler, network idare sürecinin proaktif olmaktan öte, öngörülerde bulunmasını sağlayacak ve böylelikle network başkanlarının sırtındaki yük hafifleyecek; daha çok iş odaklı hareket etmelerine imkan sağlayacak.
 • Böylelikle IT ekipleri sadece proaktif bir tavır sergilemekle kalmayacak, birebir devirde nispeten ayrıntılı paternleri, davranış izlemeyi ve network sıhhatini temel alarak sistemlere öngörme becerisi katacak; böylece IT asıllarındaki ağırlık daha da hafifleyecek.

Bulut Bilişim Odaklı Periyot

Konteyner Network Mimarisi Kullanan Bir Gelecek

 • Bu asrî çağda, modülerlik, programlanabilirlik, esneklik ve direnç üzere bulut yerele ilişkin özelliklere sahip networkler daha çokça popülerleşecek.
 • 2020’de bulut mahallî networkler, “switch altyapılar” sayesinde bulut tabanlı grafik kullanıcı ara yüzüyle etkileşime geçecekler. Böylelikle çağdaş kurumlarda, bilhassa konteynerler ve mikro hizmetlerde derhal çabucak her tarafta çoğalan tatbikler daha uygun desteklenerek DevOps ekiplerine yardımcı olunacak.
 • Network tahlilleri -ister kendi data merkezinde velev bulutta olsun fark etmez – konteyner mimarisine dönüşmeyi benimsemek zorunda kalacak.

Abonelik Modeliyle İşleyen Network Yazılımlarının Bitişi

 • Yazılım lisans müddeti sona erdiği anda çalışmayı sonlandıran network switch, router ve network denetleyicilerinin tasarrufu işletmeler için zararlıdır.
 • Müşteriler cihaz satın aldıklarında, cihazın özelliklerinde, işlevselliklerinde ve networklerinde laf sahibi olmak isterler; temel özelliklerini, güvenlik işlevlerini ve velev bağlanabilirliliğin kendisini baltalayacak saatli bomba görünümündeki bir hizmet mukavelesini değil…
 • 2020’de bulut odaklı stratejilere nazaran geliştirilmiş müşteriye öncelik veren abonelik modelleri, paha yaratmak ve rahatlık sağlamak için ortaya çıkacak.

Güvenlik

Nesnelerin İnternetinin (IoT) Geniş Çapta Benimsenmesi Nedeniyle Networklerin Güvenliğinin Sağlanması

 • Nesnelerin İnterneti cihazlarının gitgide artan tasarrufu kurumlara, iş süreçlerinde akıllıca karar verme yolunda yeni data seviyeleri sunuyor. Bunu yaparken, makûs niyetli şahısların güvenlik açıklarını bulabilecekleri açık kapılar sunmayı da ihmal etmiyor. Gartner’a nazaran, 2020’de 70 milyar cihaz tasarrufta olacak; bu cihazları korumak ve davranışsal analitik kullanarak Tehlike Göstergeleri’ni (IOC) saptamak çok kıymetli olacak.

Güvenlik Araçlarının Düzenlenmesi ve Süregelen Entegrasyonu

 • 2020’de ortalama 130’dan ziyade güvenlik aracı ve teknolojisi işletmeler tarafından kullanılacak. Tehditleri daha yeterli saptayan ve daha süratli karşılık veren teknolojilerin geliştirilmesi gayesiyle entegrasyon ve düzenleme araçlarının tasarrufunda da artış göreceğiz.

Kablosuz

Yol Bulmak Yalnızca Bir Başlangıç

 • 2020’de konum servisleri, ilerlemeye ve kullanıcılara daha manalı şahsileştirilmiş deneyimler sunmaya devam edecek ve onları daha evvel hiç bulunmadıkları muhitlerle bağlanmaya davet edecek.
 • Konum servisleri artık sadece yol bulma hedefiyle değil, hem tedarikçiye ilişkin içgörüler hem de kullanıcıya şahsileştirilmiş tekliflerle bedel katan, coğrafi yakınlık ve tercihlere dayalı bir güruh yeni servis sunacak.

           Şayet İnşa Ederseniz Geleceklerdir

 • Wi-Fi 6 üzerine çalışılan inovasyonların bir sonucu olarak Aruba, 2020’nin 5G üzere teknolojiler tarafından vadedilen performans, elverişlilik ve servis kalitesinin yan aldığı Wi-Fi 6 dinamik servis ortamlarını beraberinde getireceğini öngörüyor.
 • Kurumsal uç teknoloji pratiklerinin büyük çoğunluğunda 5G’nin geçmişte kaldığı mahallerde Wi-Fi 6 tercih edilecek.

SD-WAN

Tek Bir Cam Bölmesinden Yönetilen Tamamıyla Dağıtık Konumlanmış İşletmeler

 • Dağıtık konumlanmış işletmelerin tüm katmanları tek bir platformdan yönetim edildiğinde, tüm bürolar ve dağıtım merkezleri (veri merkezleri yahut herkese açık bulut) için karmaşık WAN idaresinin faaliyetleri çok büyük ölçüde kolay bir hale getirilecek. IT ekipleri birebir platformları kullanarak siyaset ve idarede olduğu üzere, lokal ağ ilişkisi (LAN) için networking ve güvenlik de tıpkı çatı altında toplanacak. LAN ve WAN boyunca tüm kullanıcılar, geçitler, erişim noktaları, switchler ve aralarında IoT cihazlarının da konum aldığı öteki network öğeleri tek bir cam bölmesi ile kurumsal tatbikleri izleyebilecek ve yönetebilecek.

Bulut Bağlanabilirliği Gitgide Daha Kusursuz ve Ulaşılabilir Hale Geliyor

 • 2020’de kurumlar, berbat niyetli kullanıcılar ve vesair menşelerden gelecek akınlara maruz kalınmasını önemli boyutta azaltacak bulut tabanlı servislerden yararlanacaklar. Sanal ağ geçitleri, bu eğilimi büyük ölçüde yalınlaştırmak ve hızlandırmak için umumî bulutlarda sağlanan network servisleriyle daha güzel birleşecek. Yeni SD-WAN özellikleri, IT ekibinin tatbikleri umum bulut altyapılarına kıyasla daha uygun izlemesini ve yönetmesini sağlayacaktır.

Uzak Ofislerdeki MPLS’nin Alanını Halka Açık Wi-Fi Alıyor

2020’de kurumlar, SD-WAN uzak ofis temasını kurmak için çok daha yaygın olarak bulunan ve 100 kat daha düşük maliyetli halka açık Wi-Fi  internet hizmetlerini giderek daha ziyade kullanacaklar. Bu trend, performansı ve tasarrufu artırmak için makine tahsili tabanlı analitik araçlar kullanan yeni nesil SD-WAN tahlilleri tarafından besleniyor. Başkaca, networkteki kesintileri minimum seviyeye çekmek için, gelen trafik otomatik olarak tekrar yönlendiriliyor; böylelikle halka açık internet servislerine öncelikli ulaşım aracı olarak daha ziyade itimat sağlanıyor.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle