Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
2019 Yılında Ne Kadar PC Satıldığı Açıklandı

2019 Yılında Ne Kadar PC Satıldığı Açıklandı

ABD ve Çin arasında tedarik zinciri konusu bir yana, mobil cihazların da pastadaki hakkını arttırmasıyla kuşkusuz 2019 yılı PC satışları açısından şiddetli bir yıl oldu ve 3 ay kadar da olmaya devam edecek üzere görünüyor. Gartner tarafından açıklanan rakamlara nazaran, yeniden de 2019’un 3’üncü çeyreği dahil bu sene satışlar yüzde 1,1 nispetinde artmış durumda.

2018 yılının 3’üncü çeyreğinde yerküre çapında 67 adet satış gerçekleştiren PC kolu, bu sene tıpkı tarihlerde nispetini arttırarak 68 adede ulaşmış. Bu rakamda en büyük behre sahibi ise, Lenovo.

Lenovo, pazar hissesinin yaklaşık 4’te 1’ini kapsarken, onu HP ve Dell takip ediyor. Apple, cer ve Asus ise bu yarışta yüzde 10’dan daha az bir hakka sahip.

Lenovo, HP, Dell ve Acer geçen yıla nazaran satışlarını arttırmayı başarırken, Apple ve Asus ise hakkını geçen yıla nazaran düşürmüş. Gelgelelim bu haberler sadece masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar için muteber; Chromebook yahut iPad üzere cihazlar raporun dışında bırakılmış.

2019 yılı içinde PC üreticileri için en büyük zorluk Intel CPU’ların sevkiyat konusunda ehliyetsiz kalmaları olurken, AMD ve Qualcomm üzere öteki satıcılar bu boşluğu doldurmak için harekete geçtiler. RAM ve fiyatlarının düşmesi ise sanayinin canlanmasına yardımcı oldu.

Yorum Ekle