Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
2019 Yılı İçin Çok Istenilmeyen Bir Haber Geldi!

2019 Yılı İçin Çok Istenilmeyen Bir Haber Geldi!

Şayet erimekte olan buzullar ve denetim edilemeyen yangınları hala fark etmediyseniz, NASA, Ulusal Okyanus ve Atmosfer Dairesi (NOAA) ve Yerküre Meteoroloji Örgütü (WMO), iklim değişikliğinin tesirlerinin daha da berbata gittiğine yönelik somut kanıtlara sahip. Kurumların söylediğine nazaran 1880 yılında kayıtların tutulmaya başlanmasından beri, 2019 en 2. yıl oldu ve yalnızca 2016 yılının sıcaklıkları daha üst seviyedeydi. Olgulardaki akım bariz bir halde görülebiliyor. 60’lardan beri her on yıl, bir evvelki on yıla nazaran daha oldu ve daha korkutucu olan ise, son beş yılın kaydedilen en sıcak beş yıl olması.

NASA’nın Goddard Uzay Araştırmaları Enstitüsü (GISS) tarafından belirtilene nazaran 2019, 1951 ile 1980 aralığının ortalamasından 0,98 santigrat nokta daha sıcaktı. NASA, olgu toplamak için 20.000’den çokça hava istasyonu, deniz yüzeyi şamandıraları, gemiler ve Antarktik araştırma istasyonları tarafından toplanan doneleri kullanıyor. Toplanan data setinin tamamına ajansın internet sitesinden ulaşılabiliyor. Olguların istatistiksel tahlili, bu ısınmanın umumi olarak, üretim, çiftçilik ve hayvancılık üzere beşeri faaliyetler sebebiyle artan karbondioksit salınımı – ve sair sera gazları – asıllı olduğunu gösteriyor.

Yerküre ortalamada umumi olarak ısınıyor olsa da, bu tesir gezegenin tamamında eşit ölçüde gözlemlenmiyor. Örneğin ABD için 2019 yalnızca 34’üncü en yıldı. Buna karşılık Arktik nahiyesi, gezegenin geri kalanına nazaran üç kat daha çokça ısındı. Ayrıyeten NAOO’nun söylediğine nazaran 2019 yalnızca en sıcak 2. yıl olmakla kalmadı, birebir devirde da tarihi seller ve uç seviyedeki kasırgalar ile 2. en nemli yıl da oldu.

İklim değişikliğinin tesirleri giderek daha bariz hale gelirken, umarız görülen bu tesirlerin yanı sıra kuruluşlar tarafından sunulan somut dokümanlar, hükümet ve kurumların artık daha önemli ve pro-aktif aksiyonlar pratiklerine sebep olur.

Yorum Ekle