Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
2019 Siber Akın Raporunda Enteresan Detaylar!

2019 Siber Akın Raporunda Enteresan Detaylar!

E-posta ve data güvenliği firması Mimecast, son çeyreğe ait “Tehdit İstihbarat Raporu: Risk ve Dayanım Görüleri” raporunu yayınladı. Rapora nazaran ulaşım, hukuk ve bankacılık yerleri, 2019’un üçüncü çeyreği sırasında en çok akın gören alanlar oldu. Rapor, Mimecast Tehdit Merkezi’nin Temmuz ve Eylül arasındaki devir için teknik tahlilini içeriyor ve bu periyot içerisinde firma, 99 milyarı güvenlik telaşları yüzünden reddedilmiş olan 207 milyar e-postayı inceledi.

Mimecast’ın araştırması dört ana kategoriye bölünmüş akın tiplerine odaklanıyor: Spam, sahtecilik – taklitçilik, fırsatçılık ve maksatlı iletiler. Rapor, kişi taklidi akınlarının yükselişte ve belirlenen atakların yekununun %26’sını oluşturduğunu söylüyor. Gelgelelim bu taarruz kategorisi artık sesli phishing yahut “vishing” ataklarını da içeriyor ve bu gelişmiş hücum, toplumsal mühendislik kullanarak kurbanın akıllı telefonunun arama yeteneğini ile ferdî ve finansal malumatları çalabiliyor.

Mimecast tarafından işlenen 160 milyar e-postanın içerisinde 19 önemli bed maksatlı yazılım kampanyaları bulunuyordu ve bunların arasında Azorult, Hawkeye, Nanocore, Netwired, Lokibot, Locky ve Remcos dikkat çekiyor. Bu kampanyalar kolay phishing kampanyalarından, belge tipini, taarruz vektörünü, malware cinsini ve kullanılan açıklıkları değiştiren çok vektörlü kampanyalara kadar geniş bir sahası kapsıyor.

Umumî olarak bakıldığında, çeyrek içerisindeki akınların büyük bir kısmı daha az karmaşık ve umumisi hedefleyen akınlardı. Ayrıca Mimecast, ZIP belgelerinin evrak sıkıştırma formatındaki akınların %34’ünü kapsadığını tespit etti.

Güvenlik için yapılan tekliflerin başında ise her zamanki üzere dikkatli mahal alıyor. Zira bu hücumların büyük bir çoğunluğu başarılı olmak için kurbanlarının dikkatsizliğinden faydalanıyor.

Yorum Ekle