Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
20 Yılı Aşkın Siber Tehdit Bilirkişiliğine Erişim Açık

20 Yılı Aşkın Siber Tehdit Bilirkişiliğine Erişim Açık

Şirketin tehdit istihbaratına tek bir noktadan erişim sağlayan Kaspersky Tehdit İstihbaratı Portalı, Kaspersky tarafından toplanan siber taarruz olgularını ve tahlillerini içeriyor. Portal, kuruluşların tehditleri araştırıp bunlara vakit kaybetmeden müdahale edebilmesini sağlıyor. Kaspersky’nin daha inançlı bir yerküre yaratma maksadıyla kurulan portalı güncelleyen şirket, bu aracı ayrıntılı tehdit tahlili için kuruluşların bünyesinde yahut Yönetilen Güvenlik Hizmetleri Sağlayıcıları’nda (MSSP) çalışan vaka müdahalesi ekipleri ve Güvenlik Operasyonları Merkezi (SOC) analistlerinden oluşan daha geniş bir kitlenin tasarrufuna sundu.

İlgili tehdit malumatlarına erişmek, şirketlerin kuşkulu öğeleri daha süratli tahlil edebilmeleri sayesinde BT güvenlik departmanlarının daha dinamik çalışmasını sağlar. Buna karşın, kısa süre evvel düzenlenen bir Kaspersky anketine nazaran, kuruluşların yalnızca yüzde 36’sı tehdit istihbaratı kullanıyor, karşılık verenlerin üçte biri (yüzde 31) ise önümüzdeki 12 ay içinde tasarrufa geçmeyi planlıyor.

Tasarrufun önündeki en önemli kösteklerden biri, ticari tehdit istihbaratı asıllarının yüksek maliyetli olması. Bu sorunu ele almak için, Kaspersky daha evvel yalnızca kurumsal müşterilerinin tasarrufuna sunduğu Tehdit İstihbaratı Portalı’nın birtakım işlevlerini umumî halkın tasarrufuna açtı. Hizmet, şirket tarafından toplanmış geniş kapsamlı, aktüel ve geçmiş tehdit istihbaratı olguları içeriyor.

Gönderilen her evrak, davranış ve süreçlerinin takip edilmesi maksadıyla buluşsal analiz ve Kaspersky Cloud Sandbox üzere bir seri gelişmiş tehdit tespit teknolojisi tarafından tahlil edilecek. Şirketin tescilli ve patentli teknolojisini temel alan Sandbox, Kaspersky tarafından şirket içinde kullanılıyor ve her gün 346.000’den çokça yeni zararlı öğenin tespit edilmesini sağlıyor.

Gelişmiş tehdit tespit teknolojileri ve gönderilen belgeler, URL’ler, IP adresleri yahut karma kodları hakkındaki haberlere ek olarak, portal bir araya getirilmiş homojen ve son kademe sağlıklı asıllardan toplanmış tehdit istihbaratı da içeriyor. Bu haberlere, şirketin kendi web gezginleri, spam tuzakları, araştırma bulguları, iş ortağı malumatları ve öbür datalarını içeren Kaspersky Güvenlik Ağı’ndan alınan malumatlar de dahil. Yüksek nispette anonim hale getirilmiş olgular dikkatle inceleniyor ve istatistiki sistemler, benzerlik araçları, sandboxing, davranış profilleme, emniyetli liste doğrulama ve analist doğrulama üzere çeşitli ön sürece teknikleri ve teknolojileri kullanılarak işleniyor.

Kaspersky’de Siber Güvenlik Hizmetlerinden Sorumlu Kıdemli Eser Pazarlama Yöneticisi Artem Karasev, “Kuruluşlardaki BT güvenlik ekipleri her gün birçok alarmla karşılaşıyor. Bunlardan hangilerinin ayrıntılı araştırmaya yahut anında müdahaleye gereksinimi olduğunu bulmak için, eksperler kuşkulu öğenin ne kadar yayıldığı yahut aslının neresi olduğu üzere bağlamsal haberlere gereksinim duyuyor. Bu nedenle, yeni haberlere erişebilmek şirketleri siber tehditlere karşı korumak için son radde değerli. Daha inançlı bir yerküre yaratma misyonumuzu noktasına getirmek maksadıyla, Kaspersky Tehdit İstihbaratı Portalı’nın alakalı ve bilgilendirici doneleri birçok şirketin tasarrufuna sunacağını duyurmaktan memnunluk duyuyoruz,” dedi.

Tehdit İstihbaratı Portalı’nı kullanan herkes, günlük 100 istekle hudutlu kalmak kuralıyla URL, karma kodu yahut IP denetimi için istediği sayıda evrak yükleyebilecek. Tam ticari lisansa sahip kullanıcılar, ayrıntılı Tehdit Tablosu ve Cloud Sandbox raporları, APT İstihbarat Raporları, Finansal Tehdit İstihbaratı Raporları ve URL’ler için Sandbox üzere premium işlevlere de erişebilecek.

Kaspersky Tehdit İstihbaratı’na bu erişim seviyesi, farklı tehdit istihbaratı akışlarını çeşitli güvenlik denetimleriyle entegre etmeye yönelik Kaspersky CyberTrace ve Kaspersky Anti Ransomware Tool for Business gibi Kaspersky’nin şirketlerin erişimine açık eser ailesine katılıyor.

Kaspersky, tüm analistlerin kullanabileceği Tehdit İstihbaratı Portalı’nın özelliklerini ve becerilerini daha da geliştirmek için çalışmaya devam ediyor. Şirket, daha ileri bir tarihte Portal’a gelişmiş APT tespiti, statik tahlil ve sair özellikler eklemeyi planlıyor.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle