Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
20 Yıl Sonra Bir Birinci: Meyyit Katil Balina Şaşırttı!

20 Yıl Sonra Bir Birinci: Meyyit Katil Balina Şaşırttı!

Eksperler, İngiltere ve Galler kıyılarında 20 yıldır ilk kez görülen bir meyyit katil balinayı doğruladı. Bu genç erkek balina, Birleşik Krallık’ın şark kıyısında, The Wash tuz bataklığında bulundu. Londra Zooloji Topluluğu (ZSL) tarafından yapılan tahlil, balinanın haftalar evvel öldüğünü ve muhtemelen gelgitler ile muhafaza yerine taşındığını düşünüyor.

Orkalar (katil balinalar) İngiliz sahillerine yabancı değiller lakin ekseriyetle İskoçya’nın garp sahilinde yaşayan bir nüfus bulunuyor. Bu yüzden de Birleşik Krallık sularının bu kadar güney kısmında yaşamıyorlar ve yapılan incelemenin sebebi de tam olarak bu oluyor.

Dişleri ile yapılan testlerden anlaşıldığı üzere genç olan bu erkek balina yaklaşık 4,5 metre uzunluğunda ve genetik tahlili ile hangi nüfustan geldiği, yeme alışkanlıkları, geçmişi ve rastgele bir illeti olup olmadığı belirlenecek.

Orkaların ZSL araştırmacıları tarafından incelenen ana cinsler olmasının sebebi, besin zincirinin en üstünde mahal almaları ve yedikleri başka canlıların emdiği kimyasal kirliliklerden önemli orantıda etkileniyor olmaları. Katil balinalardaki zehir seviyesini ölçmek, denizlerdeki seviyeleri belirlemek için düzgün bir menşe olarak kabul ediliyor.

2018 yılındaki bir araştırma, süratli bir biçimde parçalanmayan insan imalatı kimyasallar olarak tanımlanabilecek olan PCB’lerin şu andaki yoğunlukları ile 30-50 yıl içerisinde çok kirli yerlerdeki Yerküre umumisi katil balina nüfuslarının yarısının yok oluşuna sebep olabileceğini göstermekteydi.

Irtihal sebebi şu anda anlaşılan olmasa da, ZSL’nin yaptığı açıklamaya nazaran yakın hengamda beslenme kanıtı bulunmuyordu. Katil balinalar yiyeceklerini bütün olarak yutuyorlar ve bu besinler öncelikli olarak bir numara mideye giriyor. Daha sonra ana mideye geçerek parçalanıyor ve son olarak da emilim için hazırlanmak için üçüncü mideye geçiyor. Ekip, balinanın bir numara mide kısmında büyük bir plastik modülü buldu fakat mevt sebebi bu değildi.

Natürel ki vefat sebebi bu olmasa da, ZSL, bu plastiğin bulunmuş olmasının yeterli olmadığını da belirtiyor. Bu olağan dışı durumun sebebinin araştırılması da, ZSL’nin söylediğine nazaran Birleşik Krallık deniz ömrü araştırmalarında yıllar uzunluğu incelenecek paha biçilemez haberler sunacak.

Yorum Ekle