Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
2. El Telefon Alırken Kimlik Hırsızlığına Dikkat!

2. El Telefon Alırken Kimlik Hırsızlığına Dikkat!

Koronavirüs salgını nedeniyle ithalatın sekteye uğraması, akıllı telefonlara getirilen ek vergiler, yükselen döviz kuru ve taksitlerin sonlandırılması ile artan telefon fiyatları, 2. el telefon pazarını nispeten hareketlendirdi. Yapılan yeni bir araştırmaya nazaran ise satışa çıkarılan her 100 telefondan 19’unda, evvelki sahibinin ferdî haberlerinin yan aldığı saptandı. Türkiye’de yıllık 20 milyon adede ulaşan 2. el telefon pazarı düşünüldüğünde bu cihazların yaklaşık 3,8 milyonunda hassas şahsî haberler mekan aldığını belirten Bitdefender Türkiye Operasyon Yöneticisi Alev Akkoyunlu, bu zatî dataların kimlik hırsızlığı, dolandırıcılık, gasp ve şantaj üzere bir kabahat için kullanılabileceği ikazında bulunuyor.

Banka Hesap Haberleri, Telefon Numaraları ve Cinsî İçerikli Fotoğraflar Silinmemiş

Hertfordshire Üniversitesi araştırmacıları, “2. el bir telefondan bir evvelki sahibinin kim olduğuna dair malumat edinilebilir mi?” sorusuna yanıt bulmak emeliyle eBay üzerinden 100 adet 2. el telefon satın aldı. Araştırmacılar, ileri teknolojiye sahip akıllı telefonlardan klâsik cep telefonlarına kadar birçok telefonu inceleyerek %19’unda cihazın bir evvelki sahibine dair hassas ferdî malumatlar içerdiğini, %17’sinde ise bir evvelki sahibinin kim olduğunun bulunabileceği cephesinde doneler bulunduğunu saptadı.

Telefonlarda bulunan olgular arasında evvelki sahibine ilişkin vergi numarası, çevre güvenlik numarası, tevellüt tarihi, rehber kaydı, son yapılan aramaların listesi, SMSer, multimedya bildirileri, cinsî içerikli imajlar ve konuşmalar, telefon numarası, e-posta ve şifresi, banka hesabı malumatları, ferdî fotoğraflar ve medyalar, içtimaî medya hesap malumatları, Apple ID malumatları, e-ticaret sitesi üyelik haberleri, internet tarama geçmişi ve ferdî notlar üzere hassas haberler bulunuyor. Alev Akkoyunlu’ya nazaran bu şahsî doneler kimlik hırsızlığı, dolandırıcılık, gasp, şantaj ve kimlik avı üzere bir günah için kullanılabilir.

Telefonunuzu Satışa Çıkarmadan Evvel Tüm Olguları Silin ve Sıfırlayın

Türkiye’de her yıl satışa çıkarılan 2. el telefonlardan 4 milyona yakın telefondaki ferdî malumatların silinmediğine dikkat çeken Alev Akkoyunlu, bu durumun dataların nasıl düzgün bir formda silineceğinin yahut şahsî donelerin açığa çıkması durumundaki risklerin anlaşılamamasından kaynaklanabileceğini belirtiyor.

Telefonlarda bırakılan şahsî dataların kimlik hırsızlığı, dolandırıcılık ve şantaj için kullanılabileceğini belirten Bitdefender Türkiye Operasyon Yöneticisi Alev Akkoyunlu, telefonların satışa çıkarılmadan evvel yedeklenmesi, telefonda bulunan tüm hesapların devre dışı bırakılması, SIM kartının çıkarılması ve en son adımda ise telefonun ayarlarına sıfırlanması gerektiğini belirtiyor. Şayet telefon SD kart ile birlikte satılacaksa buradaki olgulara silinse dahi şahsi pratikler ile erişilebileceğinin bilinmesi gerekiyor. Bu nedenle formatlanan ve içerisindeki tüm doneler silinen SD kartların üzerine farklı doneler yazılarak evvelki dataların büsbütün silinmesi sağlanmalı.

Yorum Ekle