Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
2.000’den Çokça VPN Hesabı Ele Geçti

2.000’den Çokça VPN Hesabı Ele Geçti

Sanal şahsi ağ firması NordVPN, yeni bir güvenlik sızıntısı yaşadı. Cuma günü paylaşılan rapora nazaran hizmetin 2.000’in üzerindeki üyesinin hesabına yetkisiz olarak sağlandı.

NordVPN, geçen hafta yaptığı bir açıklamada 2018’deki bir done sızıntısının kurbanı olduğunu söylemişti. Ars Technica’ya nazaran düz metin parolaları da içeren kullanıcı haberleri, Pastebin üzere çevrimiçi forumlarda paylaşıldı. Küçük bir örnek üzerinde test gerçekleştiren site, listedeki 753 oturum açma malumatının dışında tamamının hala kullanıldığını söylüyor (bu testin nasıl yapıldığını bilmiyoruz).

Parolaların “creditental stuffing” olarak bilinen, bir öteki sızıntıda alan oturum açma haberlerinin farklı hesaplarda denenmesi formülüyle ortaya çıktığı söyleniyor. Yani yaşananlar, NordVPN’in hack’lendiği mealine gelmiyor; yalnızca kullanıcıların tıpkı parolayı farklı web sitelerinde kullanmasından kaynaklanıyor.

NordVPN kullanıcıları, Have I Been Pwned sitesinde eposta adreslerinin bölge alıp almadığını denetim ederek hack’lenip hack’lenmediklerini anlayablirler. Şayet listede bölge alıyorsanız, parolanızı hiç vakit kaybetmeden değiştirin.

Yorum Ekle