Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
14699 TL’lik Yeni Canavar Tulpar T7 V21.2 Satın Almaya Bedel mi? İnceledik!

14699 TL’lik Yeni Canavar Tulpar T7 V21.2 Satın Almaya Bedel mi? İnceledik!

Evet, oyun severlerin beklediği an geldi diyebiliriz. Yeni Intel işlemciler, güncellenen RTX ekran kartları ve bu ikisini bir arada bizlere sunan Monster’ın yeni canavarları ahir piyasaya sunuldu ve şimdilerde yavaş yavaş sahiplerine ulaşıyor. Monster’ın yeni modelleri arasında çok sayıda seçenek var, bizim de elimizde bunlardan Tulpar T7 V21.2 mekan alıyor. Bu incelememizde Monster Tulpar T7 V21.2‘yi tüm detaylarıyla kıymetlendirecek, sahip olduğu değerli özelliklerinden bahsedecek, performans notlarını ele alacak, oyunlarda koşturacak ve elbette benchmark testlerini de uygulayacağız. O halde hazırsanız başlayalım. İşte önünüzde Tulpar T7 V21.2 incelemesi.

Monster Tulpar T7 V21.2 Tasarımı Nasıl?

Monster, Tulpar T7 V21.2 ile hem güçlü özellikler sunuyor hem de çevresel detaylarla zenginleştirilmiş bir tasarruf vadediyor. Laptop’ın en kıymetli özellikleri arasında, Intel’in yeni 10’uncu nesil Comet Lake işlemci ailesinden Core i7-10750H CPU‘nun bulunması ve buna, NVIDIA’nın şimdi geçtiğimiz ay piyasaya sürdüğü yeni RTX 20 serisi mobil işlemcilerinden RTX 2070‘in eşlik etmesi bulunuyor. Elbette yalnızca bunlar da değil. Elimizdeki laptop’ın ekranı 144Hz tazeleme suratına sahip, yeni Wi-Fi 6 desteği var ve daha pek birçok bu laptop ile elimizin altında. Artık evvel dizaynından başlayalım, akabinde da yavaş yavaş gayri noktalara sahih devam edelim.

Tulpar T7 V21.2, Monster’ın Tulpar serisinden aşina olduğumuz tasarım hatlarını önümüze getiriyor. 17.3 inç boyutlu ekranı muhitinde geniş bir gövdeye sahip olan laptop, böylelikle oyuncuların aradığı geniş imaj sahasını, geniş klavye ve palmrest yerini önümüze getiriyor.

Siyah renkli sade görünümde tasarlanan laptop’ın hem dış yüzü hem iç yüzü mat materyalden oluşuyor. Bu sayede elinizi laptop’ın üzerinde gezdirdiğinizde yeterli bir hissiyat sağladığını söyleyebiliriz.

Monster’ın çabucak her modelinde gördüğümüz üzere RGB ışıklandırmalı tasarım bu modelde de mevcut. 4 ortam RGB ile aydınlatılan klavyenin bu aydınlatmasına, laptop’ın ön kenarında bir ışık şeridi de eşlik ediyor. Bu aydınlatma ortamlarını dilediğiniz üzere renklendirebiliyor ve farklı efektler uygulayabiliyorsunuz. Bunu artık birçok oyuncunun bildiği üzere, Monster Denetim Merkezi üzerinden yapıyoruz. Buna az sonra geleceğiz.

Numerik tuş kadrosunun da bulunduğu geniş klavyenin altında yeniden buna tasarrufu kolay tutacak cinsten geniş bir touchpad meydanı da mekan alıyor. Elbette oyuncular daha çok mouse kullanacaklar, ama mobil tasarruflarda bu touchpad’den de hem geniş alan sunması hem kaygan yüzeyiyle epeyce yararlanacağınız malumatını de verelim. Bu arada bu touhcpad’i kullanmayacağınız durumlarda elbette kilitleyebiliyorsunuz.

Laptop’ın etrafına baktığımızda, sağ kenarda  2 adet USB 3.1 1 portunun ve kart okuyucunun olduğunu görüyoruz. Sol yanda ise USB 3.1 2 portu bulunuyor ve kulaklık ile mikrofon girişleri de birebir ortamda yan alıyor. Art tarafta da Thunderbolt 3, tam boyutlu HDMI ve Gigabit Ethernet portu mevcut durumda.

Yeniden bu kısımda ve yan sahalarda havalandırma mazgallarını görmek mümkün. Laptop’ta yekun 4 havalandırma çıkışı bulunuyor. Tulpar T7 V21.2’de 3. Nesil Xcooling soğutma teknolojisi kullanılmış ve bu tahlil sahiden de nispeten işe yarıyor. 8 mm’lik çift fanın mahal aldığı termal yapıda soğutma sistemi tesirli çalışıyor. Gelgelelim bir o kadar da gürültülü olduğunu söylememize sanıyoruz ki gerek yok.  Özellikle Turbo moda aldığınızda, maksimum performans sağlıyorsunuz tahminen fakat fan sesi de elbette yükseliyor.

Ama doğal ki laptop her vakit gürültülü çalışmıyor. Ekranın derhal altındaki güç butonunun yanındaki tuş ile, Tulpar T7 V21.2’nin farklı modlarında gezinebiliyorsunuz. Oyun oynamadığınız vakitlerde ofis modunu kullanabilir ve böylelikle çok sessiz biçimde çalışabilirsiniz. Ayrıyeten oyun ve Turbo mod üzere seçenekler de burada mekan alıyor.

Bu değişikliği bu tuş vasıtasıyla yapabileceğiniz üzere, Monster Denetim Merkezi üzerinden de yapabiliyorsunuz pek olağan. Yazılım içinde daha pek çok ayar var. Işıklandırma meydanlarının renklerini değiştirebiliyor, ekranın imgesini standart, oyun, sinema, ofis halinde değiştirerek ayrıyeten renk idaresinde bulunabiliyor ve sisteminizin performans takibini yapabiliyorsunuz.

Son olarak Tulpar T7 V21.2’de, 2W’lık çift hoparlörün bulunduğunu ve ses desteğinin THX Spatial Audio ile sağlandığı malumatını de verelim. Hoparlörler hoş ses veriyor, fakat elbette oyunlarda yükselen fan sesinden ötürü kulaklığı tercih edeceğiniz de açık.

Monster Tulpar T7 V21.2 Ekran Özellikleri

Tulpar T7 V21.2’de 17.3 inç büyüklüğünde Full HD çözünürlükte bir ekran kullanılmış. Oyuncuların ışık yansımalarından etkilenmemesi için mat yüzeyden oluşan bu ekran, IPS LED panele sahip. 144Hz tazeleme suratı ile pürüzsüz bir oyun performansı elde edeceğiniz üzere, sıradan tasarruflarda da ekranın akıcılığından pek mutlu kalacaksınız. Velev internet sahifeleri arasında dolaşın, velev yalnızca farenin imlecini ekranda kaydırın, 60Hz’den sonra bu panel size yağ üzere gelecek demek pek mümkün.

Yalnız yüksek tazeleme suratına sahip ekranların şöyle bir olumsuz tarafı var, o da, bir daha geçmişe dönmek istememeniz. Yani 144Hz ve üstü tazeleme suratına sahip bir ekranın önüne geçtikten sonra, bir daha 60Hz kullanmaya muhtemelen tahammül edemeyeceksiniz.

Laptop’ın ekranın ayrıyeten ince kenar çerçevelerine sahip olması da nispeten şık bir detay. 3 taraftan da ziyadesiyle inceltilmiş olan çerçeveler, böylelikle imgeyle geniş ölçekte buluşabilme imkanı tanıyor. Üst kenarın ince tutulmuş olmasından ötürü web kamerası laptop’ın alt kenarına yerleştirilmiş. Bu kamera HD çözünürlükte ve çift mikrofon ile destekleniyor. Imaj manasında tatmin edici fakat ekranın altına yerleştirilmiş olması sebebiyle manzaralı görüşme yaptığınızda, kamera açısı sorun yaratabiliyor; bunu da söylememiz gerek.

Kameraya ait bir vesair özellik ise, bu kameranın kızılötesi sensör ile desteklenmiş olması. Evet, tanıma sistemi Tulpar T7 V21.2’de bulunuyor. Böylelikle bu kamera yoluyla Windows Hello üzerinden yüzünüzü taratabiliyor ve inançlı oturum açma ayrıcalığından faydalanıyorsunuz.

Monster Tulpar T7 V21.2 Teknik Özellikleri Neler?

Artık gelelim Tulpar T7 V21.2‘nin teknik takımına ve sonrasında da en heyecanlı yanı olan performansına ait notlarımıza.

Başta da söylediğimiz üzere Monster’ın yeni eser ailesi, gerek Tulpar gerek Abra modelleriyle bir arada Intel’in yeni 10’ncu nesil Comet Lake işlemcileriyle yenilendi. Böylelikle selef modellere nazaran daha yüksek performans sağlanabilirken, elbette güncellemeyle yeni yeteneklerin de kapısı aralandı.

Tulpar T7 V21.2 işlemcisi, Core i7-10750H. 2020’nin 2. çeyreğinde piyasaya çıkan bu taze mobil işlemci, 6 fizikî çekirdeğe sahip ve 12 iş parçacığı içeriyor. 12 MB Intel Smart Cache önbelleğe sahip işlemci temel frekansta 2.60 GHz’de çalışıyor ama yük altında bu katlanarak yukarıya çıkıyor. O denli ki, Intel Turbo Boost Max 3.0 teknolojisi ile 4.80 GHz frekansa, Intel Termal Sürat Artışı ile birlikte ise 5.0 GHz frekansa değin dokunabiliyor. 45.8 GB/s’lik bant genişliği içermesi de uğraşı.

Elbette bu işlemciden bu laptop’ta en çok oyunlarda faydalanacaksınız, lakin yalnızca oyunlarla hudutlu olmadığınızı da bilmeniz hayli kıymetli. Çünkü bu işlemci tam bir performans canavarı. Böylelikle bu laptop ile medya render süreçleri yapabilir, yüksek performans gerektiren tatbikleri rahatlıkla kullanabilirsiniz. Buna ek olarak masaüstü işlemcilere kıyasla daha az kuvvet tüketmesi de elbette değerli bir artı. 45 watt‘lık TDP kıymetiyle gelen yeni işlemci ile birlikte muhit faktörlerinden de kazanım sağlıyorsunuz.

Mesela Wi-Fi 6 desteği böylelikle Tulpar T7 V21.2’de mevcut durumda. 802.11ax olarak da bilinen yeni nesil kablosuz ağ ile bir arada Wi-Fi 5’e kıyasla yüzde 50’ye kadar data aktarım suratları yakalanabiliyor. Başkaca DDR4-2933 MHz desteği de geliyor. Laptop’ta da buna makul olarak yekunda 16 GB kapasiteli çift slot Samsung 8 GB DDR4 RAM mahal alıyor. Her vakit söylüyoruz, tercih yaparken çift kanal bellek tasarrufunu tercih etmeniz, verimli performans açısında bilhassa kıymetli. Bu modelde de bu karşılanıyor.

Tulpar T7 V21.2’de depolama ünitesi tercihi de Samsung’un PM981a M.2 SSD‘sinden yana kullanılmış. Verilen rakamlara nazaran 3500 MB/s sıralı okuma, 2900 MB/s sıralı yazma performansı gösteren bu SSD, bizim yaptığımız CrystalDiskMark testinde de 3431 MB/s sıralı okuma, 2980 MB/s sıralı yazma performansı göstererek bu sonuçları karşılıyor. Bu arada disk kapasitesinin de 512 GB olduğunu belirtelim. Yani yeteri kadar alan mevcut. Lakin yeniden de bu yetmez ise, laptop’da 2. bir M.2 SSD portu daha nokta alıyor. Dilerseniz revize yapabilirsiniz.

Monster Tulpar T7 V21.2 Performansı Nasıl?

Evet, geldik artık en can alıcı noktaya. Bu adımda Tulpar T7 V21.2’nin performansına bakacağız. Lakin olağan ki evvel yenilenen RTX ekran kartının detaylarından bahsedelim.

NVIDIA, geçtiğimiz ay GeForce RTX 2070 ve GeForce RTX 2060 mobil GPU’larını güncelledi ve Refresh ismiyle önümüze çıkarttı. Elimizdeki Tulpar T7 V21.2’de de bunlardan RTX 2070 Refresh yan alıyor ve selef modele nazaran daha çokça performans ve daha güzel güç verimliliği sağlıyor. Saat suratlarında da artış görünen yeni GPU’da 8 GB GDDR6 bellek taraf alırken, 256-bit bellek veriyolunun kullanıldığını da söyleyelim.

Ekran kartı nispeten yeni ve bu nedenle sürücü güncellemesine dikkat etmeniz performans açısından ziyadesiyle ehemmiyet arz ediyor. Tulpar T7 V21.2 elimize birinci geçtiğinde Game Ready Driver‘ı eski versiyondaydı ve Güncelleştirmeleri Denetim Et dediğimizde de bu driver’ın yeni olduğunda ısrar ediyordu. Bu tip meseleler her ekran kartı tazelemesinde önümüze çıkabiliyor. Gelgelelim NVIDIA‘nın web sitesinden 445.98 düzeltme sürücüsü sürümünü bulabiliyorsunuz. Bunu yükleyerek ekran kartının performansını arttırmanız mümkün.

Evet, diyelim bu güncellemeyi yapmadınız; o hengam ne olur? Mesela Call of Duty: Asrî Warfare‘de 40 fps civarında takılı kalırsınız. Gelgelelim güncellemeyi yaptıktan sonra bunun 3 katına kadar çıktığını görüyorsunuz. Muhtemelen önümüzdeki günlerde NVIDIA’dan daha yeni sürücüler gelecek ve böylelikle yeni oyunlarda da hem ekran kartının tüm potansiyelinden faydalanma imkanı tanınacak hem de daha stabil performans sağlanacak.

Pekala, o halde artık sizlerle bir arada evvel Tulpar T7 V21.2’nin sentetik benchmark’larına bir bakalım, akabinde da gerçek devirli oyun performanslarına geçelim ve doğal ki ekran kartının Ray Tracing, yani Işın İzleme özelliğinin yarattığı farka da bakalım.

Monster Tulpar T7 V21.2, benchmark testlerini ve gerçek vakitli oyun performansını acilen yukarıdaki görüntümüzü izleyerek görebilirsiniz.

Sonuç

Evet, laptop’ın benchmark’ları ve gerçek vakitli oyun performansını da gördükten sonra artık artık yavaş yavaş sonuca bağlayalım. Monster, bilhassa şimdiki Intel işlemci ve aktüel NVIDIA ekran kartıyla birlikte Tulpar T7 V21.2 ile hakikaten şık bir işe imza atmış. Münhasıran Call of Duty: Asrî Warfare oyununda da gördüğümüz üzere ortalama 120 fps – 130 fps bedelleri almanız çok mümkün ki, bu sonuç oyunun tüm grafik ayarları maksimimize edildiğinde önümüze çıkıyor. Pek alışılmış ki bu senaryoda RTX, yani NVIDIA Işın İzleme özelliği de açık durumda. Öte yandan grafik ayarlarında taraf alan Render Resolution kısmının ölçeğini düşürerek yahut grafik detayları üzerinde oynayarak 170 fps‘leri görmeniz de pek doğal. Fakat her iki senaryoda da zati ziyadesiyle akıcı bir oyun deneyimi elde ediyorsunuz. Bu manada bu konfigürasyonun hakkını veren bir model olmuş Tulpar T7 V21.2.

Aktüel ve güçlü sistem detayları ile sağladığı performansa ait laptop’ın fiyatına baktığımızda da rakiplerine kıyasla çok güzel bir fiyat çizgisinde bulduğumuzu söyleyelim. Tulpar T7 V21.2’nin fiyatı 14699 TL. Bu mealde maliyet/fayda orantısıyla nispeten savlı olduğunu söyleyelim. Başkaca içeriğinde Windows 10 işletim sisteminin şurası olduğu ve ek olarak 1 aylık Xbox Game Pass üyeliği içerdiği malumatını de verelim.

CHIP Online Notu: %92

ARTILAR

+ Üst gömlek performans
+ RTX 2070 Refrest ve Intel Comet Lake işlemci
+ 144Hz ekran
+ tanıma destekli kamera
+ RGB ışıklandırmalı klavye
+ Geniş temas seçeneği
+ Upgrade seçenekleri
+ Disk performansı & ek M.2 slotu
+ Çift kanal bellek tasarrufu
+ Wi-Fi 6

EKSİLER

– Kameranın tarafı
– Turbo modda fan sesi

Monster Tulpar T7 V21.2 Teknik Özellikler

 • İşletim Sistemi: Windows 10
 • İşlemci: Intel Core i7-10750H 5.0 GHz
 • Çekirdek: 6
 • Ekran: 17.3 inç IPS Mat LED 144Hz (1920×1080)
 • Bellek: 16 GB (2×8 GB) Samsung 2933MHz DDR4
 • SSD: 512 GB Samsung PM981a M.2
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce RTX 2070 (2020) 8 GB GDDR6 256-Bit DX12 Refresh
 • Ses: 2x 2W Hoparlör THX Spatial Audio
 • Ilişkiler: USB 3.1 1 (2 adet), USB 3.1 Gen 2 Type-A, Thunderbolt 3, HDMI, kart okuyucu, Gigabit Ethernet, BT 5.1, 802.11ax Wi-Fi 6
 • Boyutlar: 391 x 260 x 18.9 mm
 • Tartı: 2.1 kg.

Kimler Monster Tulpar T7 V21.2 Almalı?

Üst seviye oyun performansı isteyen ve oyun dışında da güçlü ve şimdiki bir dizüstü bilgisayar arayışı olanlar Monster Tulpar T7 V21.2’den ziyadesiyle mutlu kalacaklardır.

Monster Tulpar T7 V21.2 Alternatifleri Neler?

Monster Tulpar T7 V21.2’in konfigürasyonunu güncelleyebilirsiniz. Ayrıyeten bu fiyat sizin için yüksekse, Tulpar T7 V20.2 modelini de değerlendirebilirsiniz. Yeni modeller arasında çok sayıda seçenek yan alıyor.

Yorum Ekle