Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
12 Bin TL’lik Huawei P40 Pro Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şeyi Anlattık!

12 Bin TL’lik Huawei P40 Pro Hakkında Bilmeniz Gereken Her Şeyi Anlattık!

Akıllı telefonlarda mobil fotoğrafçılık konusunda büyük yarış sürüyor ve Huawei, son hamlesini P40 serisiyle yaptı. Bu incelememizde yeni bir fotoğraf hükümdarıyla daha karşı karşıyayız.

Huawei’nin P40 serisinin tepe modeli elimizdeki P40 Pro olurken, ailede, daha evvel incelediğimiz ve mahsusen fiyat/performansıyla çok cazibeli duran P40 lite ve ortanca model P40 da konum alıyor. Huawei P40’a da hengam gelecek ama artık elimizdeki bu hoşluğa daha yakından bakalım. Bakalım P40 Pro bizlere neler sunuyor…

Huawei P40 Pro Anahtar Özellikler

Huawei P40 Pro için Huawei’nin bugüne kadar ürettiği en yeterli akıllı telefonu olduğunu söylemek çok mümkün. Her tarafıyla kıymetli noktalara temas eden telefon, her ne kadar az sonra anlatacağımız mobil fotoğrafçılık konusundaki yetenekleriyle dikkat toplasa da, aslında konuşulması gereken çok sayıda özelliği mevcut.

Bunlardan tek tek, adım adım bahsedeceğiz. Ama o kadar vakti olmayanlar için anahtar özelliklerini bir arada yekten söylemek gerekirse, bunları 6 hususta toplayabiliriz.

 1. 4 Yanı Kavisli OverFlow Ekran
 2. Huawei Ultra Vision Leica Dörtlü Kamera Sistemi
 3.  Mükemmel Düşük Işık, Ağır Çekim ve Zum Kabiliyeti
 4.  En Yeterli Selfie ile 4K 60fps Medya Performansı
 5. Huawei Kirin 990 5G İşlemci Performansı
 6. Huawei SüperŞarj Teknolojisi

Evet, P40 Pro’nun anahtar özellikleri bunlar. Artık daha detaylı halde hepsini ve daha fazlasını ele alalım. Her zamanki üzere evvel lafa dizayndan başlayalım.

Huawei P40 Pro Tasarımı Nasıl?

Huawei’nin tanıtımda da söylediği üzere P40 Pro, olağanlık ve minimalizm presipleri ile tasarlanmış bir model ve bunu telefonu elinizde tuttuğunuzda fark etmeniz çok mümkün. Ön yüzde komple ekran, art yüzde ise sade tasarım çizgisi ile pek güzel bir imaj sunan P40 Pro, art tarafta başkaca kamera meydanıyla da dikkati çekiyor.

Tıpkı telefonun çerçevesi üzere, bu dikdörtgen kameranın muhiti de alüminyum çerçeve ile çevrelenmiş ve bu sayede telefon kendi içinde bir bütünlük sağlarken, minimalizm dinamiklerine de göndermede bulunuyor.

Huawei P40 Pro Art Yüz Tasarımı

Telefonun elimizdeki modelinde art yüzey mat gereçten oluşuyor ve gri renkli yapıda. Ama farklı renk seçenekleri de natürel ki bulunuyor. Bu arada art yüzey elbette ki cam gereçten oluşuyor. Kıymetli bir gayrı detay da, kutu içeriğinde art yüzeyi koruyabileceğiniz ve telefonun şık dizaynını gizlemeyecek bir silikon kılıfın taraf alması da açıkçası nispeten sevindirici. Pek çok amiral gemisinde bu opsiyonu ne yazık ki göremiyoruz.

Telefonun etrafına baktığımızda, sağ kenarda güç ve ses tuşlarını görüyoruz; alt kenarda da SIM kart çekmecesi, mikrofon, USB-C portu ve hoparlör nokta alıyor.

Elimizdeki model tek SIM kartlı bir model olurken, çekmecenin başka yanında Nano Memory yanı de bulunuyor. Böylelikle telefonun hafızasını 256 GB daha arttırabiliyorsunuz. Tekrar bu kenarda yan alan hoparlörün de tek seçenek olduğunu söyleyelim. Telefonda stereo hoparlör bulunmaması eksik yanı olurken, hoparlörün performansı ise tatmin edici seviyede.

P40 Pro’nun üst kenarına geldiğimizde de burada medya çekimleri ve gürültü engelleme için kullanılan bir gayrı mikrofonu ve kızılötesi sensörü görüyoruz.

Huawei P40 Pro Suya Dayanıklı Mı?

Dizayna yönelik son olarak Huawei P40 Pro’nun IP68 sertifikasına sahip olduğunu ve bu sayede suya dayanıklı yapıda tasarlandığını söyleyelim.

Huawei P40 Pro Ekran Özellikleri Neler?

Huawei P40 Pro’nun ekranı, 4 yanının da kavisli olmasıyla dikkat cazip duruyor. Ekranın sağ ve sol yanı üzere üst ve alt kenarlar da kavisli yapıda tasarlanmış ve böylelikle ekran, Huawei tarafından OverFlow ismini almış.

Huawei P40 Pro Ekran Boyutu

Her yanı kavisli olan bu ekran bizlere 6.58 inç büyüklüğünde manzara sağlıyor ve 2640×1200 piksel çözünürlüğünde imaj üretiyor. Ekran panelinin OLED olması imaj performansı için büyük artı sağlarken, tıpkı vakitte ekran tazeleme suratının da 90Hz olduğunu belirtelim.

Huawei P40 Pro Ekran Tazeleme Suratı Seçenekleri

Olağan ki seçim bahtınız var, telefonda 60Hz ve 90Hz tazeleme suratları arasında ve yeniden 2 farklı çözünürlük arasında geçiş sağlayabiliyorsunuz; gelgelelim bir sefer çözünürlük ve yüksek tazeleme suratını gördükten sonra, geri dönmek istemeyeceğinize eminiz. Çünkü telefonun ekranında 90Hz tazeleme süratiyle dolaşmak muazzam bir hissiyat yaratıyor. Elbette bu yalnızca P40 Pro özelinde değil; yüksek tazeleme suratına sahip tüm telefonlar için genelleyebiliriz bu söylediğimizi. Kullanıcı deneyimi açısından, yüksek ekran tazeleme suratının değeri bir epey büyük oluyor.

OLED ekran, tıpkı vakitte HDR10 desteği gösteriyor. Piksel yoğunluğunun 441 ppi olduğu ekranın gövdeye nispeti ise tam yüzde 91.6 seviyesinde -ki aslında ekran kenar çerçevelerinin bir oldukça ince olması ve doğal ki kavisli kenarların kullanılmış olmasının buna tesiri bir oldukça büyük. Bu arada yaptığımız ölçümlerde ekran parlaklık nispetinin 562.2 kandela seviyesine kadar ulaşmayı başardığını, ekranın sRGB renk gamutunun yüzde 149 ve DCI-P3 renk uzayının da yüzde 100’ünü kapsadığını belirtmekte yarar var.

Huawei P40 Pro Çift Kamera Özelliği

Bu arada doğal ki bucaktaki çift kamera ortamını da atlamamak lazım. Huawei, bu modelinde ön yüzde çift kamera sunuyor. Bunların detaylarından az sonra daha çokça bahsedeceğiz, ama şayet olur da bu kameranın ekranda yarattığı boşluktan hoşlanmazsanız, Ekran Ayarları’ndan bu kısmı kapatabildiğinizi ve üst kenarı siyaha boyayabildiğinizi de bu noktada söyleyelim.

Huawei P40 Pro Parmak İzi Okuyucu ve Yüz Tanıma Sistemi

P40 Pro’da parmak izi okuyucu elbette ekran altına entegre olarak taraf alıyor. Çok süratli ve akıcı çalıştığını gördüğümüz bu sensörün yanında vesair bir güvenlik sistemi ise kamera yoluyla yüz tanıma sistemi oluyor.

Huawei P40 Pro İşletim Sistemi ve AppGallery

Huawei P40 Pro, Android 10 işletim sistemi yüklü olarak geliyor ve EMUI 10 arayüzü kullanıyor.

Huawei P40 Pro’da Google Servisleri Var Mı?

Yeni işletim sistemi ve arayüzün tüm imkanlarından yararlanan telefonda bilindiği üzere gibi Google servisleri yok. Lakin bunun alanına HMS, yani Huawei Mobile Servisleri mekan alıyor ve Google Play Store noktasına de AppGallery bulunuyor.

AppGallery Nasıl Kullanılır?

Evet, AppGallery nasıl kullanılıyor; Google Play Store’da bulunan tüm pratikleri AppGallery’de görebiliyor muyuz ve mesela, Facebook, WhatsApp, YouTube, Twitter, Instagram, Google Maps ve öbür tanınan tatbikleri kullanabiliyor muyuz; artık bunlardan bahsedelim.

AppGallery, yerkürenin en büyük 3’üncü tatbik marketi olmasıyla elbette çok sayıda seçenek içeriyor. Huawei,  özellikle Türkiye pazarında değerli iş birliklerinde bulunuyor ve bununla birlikte çok sayıda lokal pratiğe da bu market üzerinde taraf veriyor. AppGallery’de gezinirken, çok sayıda pratiğe farklı kategoriler altında kolay kolay erişebiliyorsunuz.

Bunun yanı sıra AppGallery pratik mağazasında MoreApps isminde 3’üncü parti tahlili de nokta alıyor. Bu tatbik üzerinden de yerküre çapında ve mahallî olarak en âlâ pratiklere göz atabiliyor ve bunları telefonunuza basitçe yükleyebiliyorsunuz.

Huawei P40 Pro Tatbik İndirme

Mesela tanınan olanlar arasında Twitter, Facebook Messenger, Instagram ve Google Haritalar’ı sayabiliriz. Biz P40 Pro’yu kullanırken denemek için bu pratikleri MoreApps üzerinden indirdik ve kullandık. Rastgele bir sorun olmadığını ve pratiklerin tıpkı vesair telefonlarda çalıştığı üzere çalıştığını söyleyelim. Yani kullandığınız telefonda Google servisleri varmış yokmuş, bunun pratikte bir kıymeti yok.

Evet, Facebook, WhatsApp ve YouTube‘u nasıl kullanabiliyoruz? Bunları kullanmakta da bir sorun yok. Ama Facebook ve WhatsApp’ı farklı bir biçimde telefona indiriyorsunuz ki bu da yeniden nispeten kolay.

Huawei Browser‘ı açıp, Facebook’u indirmek için ekrana facebook.com/android yazıyorsunuz ve açılan sahifeden İndir butonuna tıklıyorsunuz. Sonrasında telefonunuza inen .apk evrakına tıklıyor ve yüklüyorsunuz. Acilen akabinde da kullanıcı ismi ve şifrenizi girip sıradan olarak kullanmaya devam edebiliyorsunuz.

Huawei P40 Pro’ya WhatsApp Kurulabilir Mi?

Whatsapp için de yeniden misal yolu takip ediyorsunuz. Huawei Browser’da whatsapp.com/android yazıyor ve birebir süreçleri Whatsapp için de yapıyorsunuz. Sonrasında da yeniden telefon numaranız ve doğrulama kodunu girip WhatsApp üzerinden yazışmalarınıza dönebiliyorsunuz.

YouTube izlemek için ise yapmanız gereken daha kolay, Huawei Browser’dan adresi girmek, hepsi yalnızca bu kadar. Rastgele bir pratik da indirmenize gerek yok, bu biçimde medyaları izleyebiliyor, olağan YouTube tasarrufunu sürdürebiliyorsunuz.

Google servisleri ve AppGallery tatbik mağaza kısmını da geçmişte bıraktığımıza nazaran devam edelim ve size pratik bir farklı ipucundan daha bahsedelim:

Phone Clone Pratiği Nedir, Nasıl Kullanılır?

Yeni bir telefona geçme hadisesi herkesin ortak sorunu, bunda hemfikiriz sanıyoruz. Lakin Phone Clone pratiği ile bu sorunu ortadan kaldırabiliyorsunuz. Yani eski telefondan, yeni telefona geçme sorunu ortadan külliyen kalkıyor ve dakikalar içinde tüm haberlerinizi yeni telefona aktarabiliyorsunuz. Pekala, bunu nasıl yapıyorsunuz?

Yapmanız gereken şey çok kolay. Evvel hem yeni telefona, hem eski telefona Phone Clone pratiğini yüklüyorsunuz. Sonra eski telefondaki Phone Clone pratiği üzerinden açılan QR kod ekranı ile yeni telefondaki kodu okutuyorsunuz ve 2 telefon bu tatbik üzerinden birbirine bağlanıyor. Artık ise tek yapmanız gereken, yeni telefona hangi evraklarınızı aktaracağınızı seçmeniz, sonrasında da aktarımı başlatıyor ve onları baş başa bırakıyorsunuz. Hepsi bu kadar.

Huawei P40 Pro Performansı Nasıl?

Gelelim Huawei P40 Pro’nun teknik altyapısına ve sağladığı performansa. P40 Pro’da, yeniden kısa bir mühlet evvel incelediğimiz Mate 30 Pro’da gördüğümüz Kirin 990 işlemcinin revize edilmiş bir sürümü mahal alıyor.

7nm+ mimarisine sahip Kirin 990 5G işlemcisini kalbinde taşıyan P40 Pro, 2 adet 2.86 GHz frekanslı Cortex-A76 çekirdeklerine ek olarak 2 adet 2.36 GHz frekanslı Cortex-A76 performans odaklı çekirdekleri ve 4 adet 1.95 GHz frekanslı güç verimliliği sağlayan Cortex-A55 çekirdek sahibi.

Güçlü işlemci içeriğinde varlıklı bir çeşitlilik sağlanıyor. Grafik tarafında Mali-G76 MC16 GPU ünitesi taraf alırken, ISP ile desteklenen manzara sürece performansı, çift çekirdekli NPU ile yapay zeka yeteneği ve öte yandan 5G desteği ile birlikte komple bir paket bu telefonun içinde mevcut durumda.

Huawei P40 Pro RAM ve Depolama Kapasitesi

Öte yandan teknik olguları arasında 8 GB RAM ve 256 GB depolama ünitesinin yanı sıra, depolama standardının UFS 3.0 olmasının da olgu okuma ve yazma performansı açısından epey kıymetli olduğunun altını çizmek lazım.

P40 Pro’da yeni Wi-Fi standardı olan 802.11ax, yani Wi-Fi 6 desteği bulunuyor. Bununla bir arada halihazırdaki Wi-Fi 802.1ac standardına nazaran yüzde 150 daha internet performansı sağlayabilen P40 Pro, 5G desteği sayesinde de memleketimize 5G geldiğinde bu ağları kullanabilecek bir model oluyor.

P40 Pro’yu teknik tarafıyla tanıdık; performansıyla nasıl bir izlenim bırakıyor, artık de bundan bahsedelim.

Huawei P40 Pro AnTuTu Benchmark Test Sonucu

Huawei P40 Pro’yu gerek sentetik testlerde gerek günlük tasarrufta değenlendirdik. Buna ait olarak değerli Benchmark testlerinden AnTuTu Benchmark‘tan 457 bin 888 puan toplamayı başaran P40 Pro, bu mealde listede de tepeye yerleşen modellerden biri oluyor.

Etkileyici umumî performans sonucunun tasarrufa yansıması da kuşkusuz muazzam oluyor. Münhasıran Mali-G76 grafik ünitesinin sunduğu performans ile tüm Android oyunlarda meselesiz performans sağlayabiliyorsunuz. Kullandığımız müddet içinde test oyunlarımızdan Asphalt 9 oynadığımızda, akıcı bir grafik performansı işlediğini gördük. Buna bağlı olarak 90Hz ekran tazeleme suratının bulunması da kuşkusuz oyunlarda olumlu fark yaratıyor.

Huawei P40 Pro ile yaptığımız testleri derhal yukarıdaki videomuzda görebilirsiniz.

Huawei P40 Pro Pil Performansı

Telefonun pil performansı da bir o kadar etkileyici. P40 Pro’da 4200 mAh kapasitesinde bir batarya konum alıyor. Bu batarya size günlük tasarruf için çok kâfi bir pil ömrü sağlıyor, velev 2. ve güç tasarruf sistemlerini kullanarak 3’üncü güne de pil ömrünü uzatabiliyorsunuz.

Huawei P40 Pro Şarjı Kaç Saat Sürüyor?

Pratik tasarrufta web dolaşım müddetiyle 16 saat civarında performans gösterebilen P40 Pro, medya oynatırken de ortalama 20 saatin üzerinde sonuçlar sağlayabiliyor. Şayet tam ekran parlaklığında ve Wi-Fi’ya bağlı senaryoda Full HD çözünürlüğünde bir medyayı P40 Pro’da oynatırsanız, tek şarjla 16.5 saat civarında bir izleme deneyimi sağlayabiliyorsunuz. Bu senaryoda yaptığımız 90 dakikalık Full HD görüntü testimizde, yüzde 9 orantısında pil kaybıyla bunu bizlere gösteriyor.

Başta da söylediğimiz üzere P40 Pro’nun şarj yetenekleri hayli gelişmiş durumda. Huawei SüperŞarj teknolojisini içeren telefon, 40W SüperŞarj desteğine sahip ve bu sayede çok kısa vadede şarj olabiliyor.

Biz yaptığımız testte, telefonun 62 dakikada tam kapasite şarj olabildiğini gördük. 10 dakika içinde bataryanın yüzde 29’u dolarken, 30 dakika içinde yüzde 76 doluluk orantısına erişebiliyor ki bu da muazzam bir müddet.

 • 10 Dakika: Yüzde 29
 • 20 Dakika: Yüzde 56
 • 30 Dakika: Yüzde 76
 • 40 Dakika: Yüzde 89
 • 50 Dakika: Yüzde 95
 • 1 Saat 2 Dakika: Yüzde 100

Süratli şarjın yanında telefonda 27W gücünde kablosuz şarj ve elbette kablosuz aykırı şarj özelliğinin konum aldığını da söyleyelim. Böylelikle telefonun şarjını, vesair cihazlarla paylaşabiliyorsunuz.

Huawei P40 Pro Ultra Vision Leica Dörtlü Kamera Sistemi

Başta da söylediğimiz üzere Huawei, P40 Pro ile mobil fotoğrafçılıkta oyunu değiştirecek bir akıllı telefona imza atıyor. Kıymetli bir otorite olan DxOMark ölçümlerine nazaran 128 puanla, şu an piyasadaki en güzel kameralı akıllı telefon olma başarısı gösteren P40 Pro, Ultra Vision Leica Dörtlü Kamera sistemini kullanıyor. Artık P40 Pro’nun bu kameralarını yakından tanıyalım.

Telefonun art yüzündeki cazip kamera ortamının ortasında mekan alan lens, bizim ana kameramız. 50 MP SuperSensing kamera, 1/1.28 inç Ultra Vision Sensöre sahip. Omnidirectional PDAF, yani çok cepheli faz algılamalı otofokus içeren ana kamera, OIS desteğini de bulunduruyor. 2.44 mikrometre, f/1.9 diyaframlı ve 23mm’lik bu geniş açılı lens, muhitten yüzde 200’den ziyade ışık toplayabiliyor ve RYYB renk filtresi içeriyor.

Alttaki kare biçimli kamera ise telefonun 12 MP SuperSensing telefoto kamerası. 125 mm’lik bu kamera P40 Pro ile bize uzakları yakın etme fırsatı veriyor. 5x optik yakınlaştırma yapabilen, 10x hibrit zum imkanı tanıyan bu kamera, 50x’e kadar da maksimum yakınlaştırma yapabiliyor.

En üstteki kameraya geldiğimizde, bunu da ultra geniş açılı fotoğraflarda kullanıyoruz. 40 MP ölçekli bu kameradan başkaca 4K düşük ışıklı medyalarda, ultra ağır çekim ve hızlandırılmış görüntülerde da faydalanıyoruz.

P40 Pro’nun çift tonlu çift LED flaşının altında bulunan minik kamera ise, 3D Depth Sensing Kamera, yani gerçek devirli derinlik algılamasında kullanacağımız kamera oluyor. Bu kamera ile gerek telefonun Portre modunu kullanarak, gerek Açıklık modunu kullanarak Bokeh efektli fotoğraflar çekebiliyoruz.

Huawei P40 Pro Kamera Performansı Nasıl?

P40 Pro, gerideki güçlü 4 kameralı kurulumuyla her senaryo için maksimum performans gösterebiliyor. Gündüz yapacağınız çekimlerde akıllıca renkleri görebiliyor, varlıklı detay, yeterli kontrast nispeti ve canlı renklerle çevrelenmiş kareler elde edebiliyorsunuz.

Huawei P40 Pro Kamera Çözünürlüğü

Münhasıran NPU ünitesi ile desteklenen Huawei XD Fusion Engine sayesinde dinamik aralık nispetiyle bilhassa başarılı sonuçlar ortaya koyabilen telefon, 50 MP çözünürlükteki fotoğrafları da, arayüzde bulunan Çözünürlük seçeneği ile çekebiliyor. Lakin zati olağan kamera modları ile yapacağınız çekimler o denli kaliteli duruyor ki, bu modu kullanmak aklınıza gelir mi, açıkçası emin değiliz.

Daha evvelki Huawei modellerinde gördüğümüz kamera arayüzünden tüm lensleri etkin halde kullanabileceğiniz yapı korunuyor. 1x ile ana kamerayı kullanabilir, yandaki barı aşağı çekerek ultra geniş açılı kameraya geçebilir ve sonrasında da 5x optik ve 10x hibrit zum seçeneklerini telefoto lens üzerinden değerlendirebilirsiniz. Ekrana yakınlaşmaya devam ettiğinizde ise 50x’e kadar yolunuz var.

Huawei P40 Pro Ne Kadar Zum Yapabilir?

Telefoto lens, 50x zum yeteneği ile külliyen hayal gücünüze kalmış fotoğraf çekme özgürlüğü sunuyor. Bilhassa konuttan çıkamadığımız şu günlerde biz pek ileri gidemedik tahminen gelgelelim oturduğunuz bölgeden uzaklara arşın arşın yakınlaşabiliyor, yazın da gelmesiyle bir arada balkonda otururken bahçenizdeki eriklerin durumunu alanınızdan kalkmadan denetim edebiliyorsunuz. Eh tabi, Ramazan da geldi; iftar vaktini televizyondan takip etmek konumuna, anlık olarak minareye 50x zum yaparak, minare ışıklarının yanıp yanmadığını dijital olarak da denetim edebilirsiniz.

Telefonun 50x zum yeteneğini nasıl kullanacağınız size kalmış pek tabi, fakat uzaklardaki metinleri dahi okunur kılmasıyla biz çok başarılı bulduk. Şimdi bundan birkaç sene öncesine kadar akıllı telefonlarda bu denli performanslar göremiyorken, bugün alınan sonuçlar, yarın bu koşullarda çok daha net sonuçlar alacağımızın bir göstergesi olmasıyla sevindirici haliyle.

P40 Pro, gece çekimlerinde de kıymetli bir model oluyor. Münhasıran son modelleriyle gece fotoğrafçılığı konusuna oynayan Huawei, P40 Pro ile 409600 ISO pahası ile harika düşük ışık çekimleri yapabiliyor. Şayet profesyonel çekim yetenekleriniz de varsa, elinizin altındaki makinenin size geniş seçenek sunduğunu bilin.

Yok, şayet bu ortamda hiç malumatınız yoksa, tekrar bir şey kaybetmiş değilsiniz. Telefonda esasen halihazırda pek çok mod bulunduğu üzere gece modu da yan alıyor ve bunu kullanarak da uzun pozlama fotoğraflar çekebiliyorsunuz. O denli ki, olağan gözün görmediği karanlık ortamda bile P40 Pro, ortaya çok başarılı gece fotoğrafları çıkartabiliyor.

Fakat alışılmış ki bunu pratikte daha ziyade dış çekimlerde, manzara çekimlerinde kullanacaksınız. O senaryolar da P40 Pro ile elinizin altında adeta bir DSLR olduğunu söyleyebiliriz. Renk doygunluğu ve detay seviyesi kareler çekebilen telefon, âlâ pozlama ve dinamik aralık ile Portre modunda yapacağınız çekimlerde de öznede ve art planda düzgün bir istikrar kurabiliyor.

Huawei P40 Pro, fotoğraf konusunda olduğu kadar medya noktasında da başarılı bir model oluyor. Telefonda hem ön hem art kamerayla 4K çözünürlüğünde 60 kare medya kaydı yapılabiliyor ve ağır çekim modunda da 7680fps ölçüsünde ağır çekim medyalar kaydedebiliyorsunuz.

Huawei P40 Pro Selfie Kamerası

Son olarak P40 Pro’nun ön kamerasına da değinelim. Dediğimiz üzere P40 Pro, ön kamera yoluyla da 4K 60 fps medya kaydı yapabildiğiniz bir telefon olurken, ön kamera 32 MP çözünürlüğüyle şahane portre fotoğrafları da ortaya çıkartabiliyor.

Ön kamera yalnız değil; burada alan derinliği için ToF sensör yan alıyor ve böylelikle alan derinliği işi yazılım yoluyla değil, kamera yoluyla sağlanıyor. Bu da kuşkusuz gerek özne kenar kısımlarında, gerek art planın gerçekçi halde derinlik efekti sağlamasında fotoğraflarınıza ekte bulunuyor.

Sonuç olarak P40 Pro’nun kamera konusunda sunduğu çok, çok çokça seçenek taraf alıyor. Hayli güçlü bir yelpaze elinizin altında. Bu mealde senaryolar çok çeşitli, tasarruf ortamı keza o denli. Artık gerisi size kalmış durumda. Artık P40 Pro ile çektiğimiz tüm fotoğrafları bir arada sizlerle birlikte yakından görelim.

Huawei P40 Pro ile çekilen fotoğrafları derhal yukarıdaki videomuzda görebilirsiniz.

Sonuç

Evet, artık sonuca geldik. Kısaca toparlayacak olursak, P40 Pro ile Huawei, bir kere daha harika bir kamera deneyimi sunan bir akıllı telefonu piyasaya çıkartmış. Güçlü bir donanım ve kusursuz bir kameraya sahip olan bir amiral gemisi olmanın yanı sıra, tüm inceleme boyunca saydığımız çok sayıda yeteneği ile birlikte, her manada güçlü bir akıllı telefon sahibi olmak isteyenler Huawei P40 Pro’yu rahatlıkla tercih edebilirler kanaatindeyiz. Elbette bu işin bir de fiyat boyutu var.

Huawei P40 Pro Fiyatı Ne Kadar?

Huawei P40 Pro’nun fiyatı 11999 TL olarak belirtilmiş durumda. Elbette ucuz bir telefon değil, fakat yurt dışı fiyatı olan 999 Euro’nun üzerine uygulanan yüzde 1 kültür vergisi, yüzde 50 ÖTV, yüzde 18 KDV ve yüzde 10 TRT ek hakkını da hesaba eklediğinizde, açıkçası ucuz bile kaldığını söylemek mümkün.

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

CHIP Online Notu: %94

ARTILAR

+ Eksiksiz kamera yetenekleri
+ Gece fotoğraf performansı
+ 50x zum
+ Hoş tasarım
+ performans
+ Şık manzara üreten OLED ekran
+ Pil ömrü
+ Wi-Fi 6 ve 5G desteği
+ SüperŞarj Özelliği
+ AppGallery ve MoreApps tahlili
+ Suya karşı dayanıklı

EKSİLER

– Stereo hoparlör yok
– aptX HD yok
– 3.5 mm giriş yok

Yorum Ekle