Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
11999 TL Fiyatlı Yeni Fotoğraf Hükümdarı Huawei P40 Pro’yu İnceledik!

11999 TL Fiyatlı Yeni Fotoğraf Hükümdarı Huawei P40 Pro’yu İnceledik!

Akıllı telefonlarda mobil fotoğrafçılık konusunda büyük yarış sürüyor ve Huawei, son hamlesini P40 serisiyle yaptı. Bu incelememizde yeni bir fotoğraf hükümdarıyla daha karşı karşıyayız.

Huawei’nin P40 serisinin tepe modeli elimizdeki P40 Pro olurken, ailede, daha evvel incelediğimiz ve münhasıran fiyat/performansıyla çok cazip duran P40 lite ve ortanca model P40 da mahal alıyor. Huawei P40’a da hengam gelecek ama artık elimizdeki bu sıklığa daha yakından bakalım. Bakalım P40 Pro bizlere neler sunuyor…

Huawei P40 Pro Özellikler

Huawei P40 Pro için Huawei’nin bugüne kadar ürettiği en âlâ akıllı telefonu olduğunu söylemek pek mümkün. Her cephesiyle değerli noktalara temas eden telefon, her ne kadar az sonra anlatacağımız mobil fotoğrafçılık konusundaki yetenekleriyle dikkat toplasa da, aslında konuşulması gereken çok sayıda özelliği mevcut.

Bunlardan tek tek, adım adım bahsedeceğiz. Lakin o kadar devri olmayanlar için özelliklerini bir arada yekten söylemek gerekirse, bunları 6 hususta toplayabiliriz.

 1. 4 Yanı Kavisli OverFlow Ekran
 2. Huawei Ultra Vision Leica Dörtlü Kamera Sistemi
 3.  Mükemmel Düşük Işık, Ağır Çekim ve Zum Kabiliyeti
 4.  En Âlâ Selfie ile 4K 60fps Medya Performansı
 5. Huawei Kirin 990 5G İşlemci Performansı
 6. Huawei SüperŞarj Teknolojisi

Evet, P40 Pro’nun özellikleri bunlar. Artık daha detaylı biçimde hepsini ve daha fazlasını ele alalım. Her zamanki üzere evvel kelama dizayndan başlayalım.

Huawei P40 Pro Tasarımı Nasıl?

Huawei’nin tanıtımda da söylediği üzere P40 Pro, yalınlık ve minimalizm presipleri ile tasarlanmış bir model ve bunu telefonu elinizde tuttuğunuzda fark etmeniz çok mümkün. Ön yüzde komple ekran, art yüzde ise sade tasarım çizgisi ile pek beğenilen bir imaj sunan P40 Pro, art tarafta ayrıyeten kamera ortamıyla da dikkati çekiyor.

Tıpkı telefonun çerçevesi üzere, bu dikdörtgen kameranın etrafı de alüminyum çerçeve ile çevrelenmiş ve bu sayede telefon kendi içinde bir bütünlük sağlarken, minimalizm dinamiklerine de göndermede bulunuyor.

Huawei P40 Pro Art Yüz Tasarımı

Telefonun elimizdeki modelinde art yüzey mat materyalden oluşuyor ve gri renkli yapıda. Ama farklı renk seçenekleri de saf ki bulunuyor. Bu arada art yüzey elbette ki cam materyalden oluşuyor. Kıymetli bir öbür detay da, kutu içeriğinde art yüzeyi koruyabileceğiniz ve telefonun şık dizaynını gizlemeyecek bir silikon kılıfın konum alması da açıkçası epey sevindirici. Pek çok amiral gemisinde bu opsiyonu ne yazık ki göremiyoruz.

Telefonun etrafına baktığımızda, sağ kenarda güç ve ses tuşlarını görüyoruz; alt kenarda da SIM kart çekmecesi, mikrofon, USB-C portu ve hoparlör mahal alıyor.

Elimizdeki model tek SIM kartlı bir model olurken, çekmecenin öteki yanında Nano Memory alanı de bulunuyor. Böylelikle telefonun hafızasını 256 GB daha arttırabiliyorsunuz. Tekrar bu kenarda mekan alan hoparlörün de tek seçenek olduğunu söyleyelim. Telefonda stereo hoparlör bulunmaması eksik yanı olurken, hoparlörün performansı ise tatmin edici seviyede.

P40 Pro’nun üst kenarına geldiğimizde de burada medya çekimleri ve gürültü engelleme için kullanılan bir öteki mikrofonu ve kızılötesi sensörü görüyoruz.

Huawei P40 Pro Suya Dayanıklı Mı?

Dizayna yönelik son olarak Huawei P40 Pro’nun IP68 sertifikasına sahip olduğunu ve bu sayede suya dayanıklı yapıda tasarlandığını söyleyelim.

Huawei P40 Pro Ekran Özellikleri Neler?

Huawei P40 Pro’nun ekranı, 4 yanının da kavisli olmasıyla dikkat alımlı duruyor. Ekranın sağ ve sol yanı üzere üst ve alt kenarlar da kavisli yapıda tasarlanmış ve böylelikle ekran, Huawei tarafından OverFlow ismini almış.

Huawei P40 Pro Ekran Boyutu

Her yanı kavisli olan bu ekran bizlere 6.58 inç büyüklüğünde manzara sağlıyor ve 2640×1200 piksel çözünürlüğünde imaj üretiyor. Ekran panelinin OLED olması imaj performansı için büyük artı sağlarken, birebir vakitte ekran tazeleme suratının da 90Hz olduğunu belirtelim.

Huawei P40 Pro Ekran Tazeleme Suratı Seçenekleri

Natürel ki seçim bahtınız var, telefonda 60Hz ve 90Hz tazeleme suratları arasında ve tekrar 2 farklı çözünürlük arasında geçiş sağlayabiliyorsunuz; gelgelelim bir defa yüksek çözünürlük ve yüksek tazeleme suratını gördükten sonra, geri dönmek istemeyeceğinize eminiz. Çünkü telefonun ekranında 90Hz tazeleme süratiyle dolaşmak muazzam bir hissiyat yaratıyor. Elbette bu yalnızca P40 Pro özelinde değil; yüksek tazeleme suratına sahip tüm telefonlar için genelleyebiliriz bu söylediğimizi. Kullanıcı deneyimi açısından, yüksek ekran tazeleme suratının kıymeti bir epey büyük oluyor.

OLED ekran, birebir devranda HDR10 desteği gösteriyor. Piksel yoğunluğunun 441 ppi olduğu ekranın gövdeye orantısı ise tam yüzde 91.6 seviyesinde -ki aslında ekran kenar çerçevelerinin bir epey ince olması ve doğal ki kavisli kenarların kullanılmış olmasının buna tesiri bir epey büyük. Bu arada yaptığımız ölçümlerde ekran parlaklık nispetinin 562.2 kandela seviyesine kadar ulaşmayı başardığını, ekranın sRGB renk gamutunun yüzde 149 ve DCI-P3 renk uzayının da yüzde 100’ünü kapsadığını belirtmekte yarar var.

Huawei P40 Pro Çift Kamera Özelliği

Bu arada saf ki bucaktaki çift kamera ortamını da atlamamak lazım. Huawei, bu modelinde ön yüzde çift kamera sunuyor. Bunların detaylarından az sonra daha çokça bahsedeceğiz, ama şayet olur da bu kameranın ekranda yarattığı boşluktan hoşlanmazsanız, Ekran Ayarları’ndan bu kısmı kapatabildiğinizi ve üst kenarı siyaha boyayabildiğinizi de bu noktada söyleyelim.

Huawei P40 Pro Parmak İzi Okuyucu ve Yüz Tanıma Sistemi

P40 Pro’da parmak izi okuyucu elbette ekran altına entegre olarak mahal alıyor. Çok süratli ve akıcı çalıştığını gördüğümüz bu sensörün yanında başka bir güvenlik metodu ise kamera yoluyla yüz tanıma sistemi oluyor.

Huawei P40 Pro İşletim Sistemi ve AppGallery

Huawei P40 Pro, Android 10 işletim sistemi yüklü olarak geliyor ve EMUI 10 arayüzü kullanıyor.

Huawei P40 Pro’da Google Servisleri Var Mı?

Yeni işletim sistemi ve arayüzün tüm imkanlarından yararlanan telefonda bilindiği üzere gibi Google servisleri yok. Gelgelelim bunun noktasına HMS, yani Huawei Mobile Servisleri mahal alıyor ve Google Play Store bölgesine de AppGallery bulunuyor.

AppGallery Nasıl Kullanılır?

Pekala, AppGallery nasıl kullanılıyor; Google Play Store’da bulunan tüm pratikleri AppGallery’de görebiliyor muyuz ve mesela, Facebook, WhatsApp, YouTube, Twitter, Instagram, Google Maps ve gayrı tanınan tatbikleri kullanabiliyor muyuz; artık bunlardan bahsedelim.

AppGallery, yerkürenin en büyük 3’üncü pratik marketi olmasıyla elbette çok sayıda seçenek içeriyor. Huawei,  özellikle Türkiye pazarında kıymetli iş birliklerinde bulunuyor ve bununla bir arada çok sayıda lokal tatbike da bu market üzerinde yan veriyor. AppGallery’de gezinirken, çok sayıda pratiğe farklı kategoriler altında basitçe erişebiliyorsunuz.

Bunun yanı sıra AppGallery pratik mağazasında MoreApps isminde 3’üncü parti tahlili de konum alıyor. Bu tatbik üzerinden de yerküre çapında ve mahallî olarak en düzgün pratiklere göz atabiliyor ve bunları telefonunuza basitçe yükleyebiliyorsunuz.

Huawei P40 Pro Pratik İndirme

Mesela tanınan olanlar arasında Twitter, Facebook Messenger, Instagram ve Google Haritalar’ı sayabiliriz. Biz P40 Pro’yu kullanırken denemek için bu tatbikleri MoreApps üzerinden indirdik ve kullandık. Rastgele bir mesele olmadığını ve pratiklerin tıpkı sair telefonlarda çalıştığı üzere çalıştığını söyleyelim. Yani kullandığınız telefonda Google servisleri varmış yokmuş, bunun pratikte bir değeri yok.

Pekala, Facebook, WhatsApp ve YouTube‘u nasıl kullanabiliyoruz? Bunları kullanmakta da bir sorun yok. Lakin Facebook ve WhatsApp’ı farklı bir biçimde telefona indiriyorsunuz ki bu da yeniden nispeten yalın.

Huawei Browser‘ı açıp, Facebook’u indirmek için ekrana facebook.com/android yazıyorsunuz ve açılan sahifeden İndir butonuna tıklıyorsunuz. Sonrasında telefonunuza inen .apk evrakına tıklıyor ve yüklüyorsunuz. Acilen akabinde da kullanıcı ismi ve şifrenizi girip sıradan olarak kullanmaya devam edebiliyorsunuz.

Huawei P40 Pro’ya WhatsApp Kurulabilir Mi?

Whatsapp için de tekrar emsal yolu takip ediyorsunuz. Huawei Browser’da whatsapp.com/android yazıyor ve birebir süreçleri Whatsapp için de yapıyorsunuz. Sonrasında da yeniden telefon numaranız ve doğrulama kodunu girip WhatsApp üzerinden yazışmalarınıza dönebiliyorsunuz.

YouTube izlemek için ise yapmanız gereken daha kolay, Huawei Browser’dan adresi girmek, hepsi yalnızca bu kadar. Rastgele bir pratik da indirmenize gerek yok, bu formda görüntüleri izleyebiliyor, sıradan YouTube tasarrufunu sürdürebiliyorsunuz.

Google servisleri ve AppGallery tatbik mağaza kısmını da arkada bıraktığımıza nazaran devam edelim ve size pratik bir öteki ipucundan daha bahsedelim:

Phone Clone Pratiği Nedir, Nasıl Kullanılır?

Yeni bir telefona geçme hadisesi herkesin ortak sorunu, bunda hemfikiriz sanıyoruz. Gelgelelim Phone Clone pratiği ile bu meselesi ortadan kaldırabiliyorsunuz. Yani eski telefondan, yeni telefona geçme sorunu ortadan külliyen kalkıyor ve dakikalar içinde tüm haberlerinizi yeni telefona aktarabiliyorsunuz. Evet, bunu nasıl yapıyorsunuz?

Yapmanız gereken şey çok olağan. Evvel hem yeni telefona, hem eski telefona Phone Clone pratiğini yüklüyorsunuz. Sonra eski telefondaki Phone Clone pratiği üzerinden açılan QR kod ekranı ile yeni telefondaki kodu okutuyorsunuz ve 2 telefon bu pratik üzerinden birbirine bağlanıyor. Artık ise tek yapmanız gereken, yeni telefona hangi evraklarınızı aktaracağınızı seçmeniz, sonrasında da aktarımı başlatıyor ve onları baş başa bırakıyorsunuz. Hepsi bu kadar.

Huawei P40 Pro Performansı Nasıl?

Gelelim Huawei P40 Pro’nun teknik altyapısına ve sağladığı performansa. P40 Pro’da, tekrar kısa bir vade evvel incelediğimiz Mate 30 Pro’da gördüğümüz Kirin 990 işlemcinin revize edilmiş bir sürümü taraf alıyor.

7nm+ mimarisine sahip Kirin 990 5G işlemcisini kalbinde taşıyan P40 Pro, 2 adet 2.86 GHz frekanslı Cortex-A76 çekirdeklerine ek olarak 2 adet 2.36 GHz frekanslı Cortex-A76 performans odaklı çekirdekleri ve 4 adet 1.95 GHz frekanslı kuvvet verimliliği sağlayan Cortex-A55 çekirdek sahibi.

Güçlü işlemci içeriğinde varlıklı bir çeşitlilik sağlanıyor. Grafik tarafında Mali-G76 MC16 GPU ünitesi mekan alırken, ISP ile desteklenen manzara sürece performansı, çift çekirdekli NPU ile yapay zeka yeteneği ve öte yandan 5G desteği ile bir arada komple bir paket bu telefonun içinde mevcut durumda.

Huawei P40 Pro RAM ve Depolama Kapasitesi

Öte yandan teknik olguları arasında 8 GB RAM ve 256 GB depolama ünitesinin yanı sıra, depolama standardının UFS 3.0 olmasının da olgu okuma ve yazma performansı açısından epey kıymetli olduğunun altını çizmek lazım.

P40 Pro’da yeni Wi-Fi standardı olan 802.11ax, yani Wi-Fi 6 desteği bulunuyor. Bununla bir arada halihazırdaki Wi-Fi 802.1ac standardına nazaran yüzde 150 daha yüksek internet performansı sağlayabilen P40 Pro, 5G desteği sayesinde de memleketimize 5G geldiğinde bu ağları kullanabilecek bir model oluyor.

P40 Pro’yu teknik tarafıyla tanıdık; performansıyla nasıl bir izlenim bırakıyor, artık de bundan bahsedelim.

Huawei P40 Pro AnTuTu Benchmark Test Sonucu

Huawei P40 Pro’yu gerek sentetik testlerde gerek günlük tasarrufta değenlendirdik. Buna ait olarak değerli Benchmark testlerinden AnTuTu Benchmark‘tan 457 bin 888 puan toplamayı başaran P40 Pro, bu mealde listede de tepeye yerleşen modellerden biri oluyor.

Etkileyici umum performans sonucunun tasarrufa yansıması da kuşkusuz muazzam oluyor. Mahsusen Mali-G76 grafik ünitesinin sunduğu performans ile tüm Android oyunlarda sıkıntısız performans sağlayabiliyorsunuz. Kullandığımız mühlet içinde test oyunlarımızdan Asphalt 9 oynadığımızda, akıcı bir grafik performansı işlediğini gördük. Buna bağlı olarak 90Hz ekran tazeleme suratının bulunması da kuşkusuz oyunlarda müspet fark yaratıyor.

Huawei P40 Pro ile yaptığımız testleri acilen yukarıdaki videomuzda görebilirsiniz.

Huawei P40 Pro Pil Performansı

Telefonun pil performansı da bir o kadar etkileyici. P40 Pro’da 4200 mAh kapasitesinde bir batarya mahal alıyor. Bu batarya size günlük tasarruf için pek ehil bir pil ömrü sağlıyor, velev 2. ve güç tasarruf formüllerini kullanarak 3’üncü güne de pil ömrünü uzatabiliyorsunuz.

Huawei P40 Pro Şarjı Kaç Saat Sürüyor?

Pratik tasarrufta web dolaşım müddetiyle 16 saat civarında performans gösterebilen P40 Pro, medya oynatırken de ortalama 20 saatin üzerinde sonuçlar sağlayabiliyor. Şayet tam ekran parlaklığında ve Wi-Fi’ya bağlı senaryoda Full HD çözünürlüğünde bir görüntüyü P40 Pro’da oynatırsanız, tek şarjla 16.5 saat civarında bir izleme deneyimi sağlayabiliyorsunuz. Bu senaryoda yaptığımız 90 dakikalık Full HD görüntü testimizde, yüzde 9 orantısında pil kaybıyla bunu bizlere gösteriyor.

Başta da söylediğimiz üzere P40 Pro’nun şarj yetenekleri hayli gelişmiş durumda. Huawei SüperŞarj teknolojisini içeren telefon, 40W SüperŞarj desteğine sahip ve bu sayede çok kısa vadede şarj olabiliyor.

Biz yaptığımız testte, telefonun 62 dakikada tam kapasite şarj olabildiğini gördük. 10 dakika içinde bataryanın yüzde 29’u dolarken, 30 dakika içinde yüzde 76 doluluk orantısına erişebiliyor ki bu da muazzam bir mühlet.

 • 10 Dakika: Yüzde 29
 • 20 Dakika: Yüzde 56
 • 30 Dakika: Yüzde 76
 • 40 Dakika: Yüzde 89
 • 50 Dakika: Yüzde 95
 • 1 Saat 2 Dakika: Yüzde 100

Süratli şarjın yanında telefonda 27W gücünde kablosuz şarj ve elbette kablosuz aksi şarj özelliğinin nokta aldığını da söyleyelim. Böylelikle telefonun şarjını, gayrı cihazlarla paylaşabiliyorsunuz.

Huawei P40 Pro Ultra Vision Leica Dörtlü Kamera Sistemi

Başta da söylediğimiz üzere Huawei, P40 Pro ile mobil fotoğrafçılıkta oyunu değiştirecek bir akıllı telefona imza atıyor. Kıymetli bir otorite olan DxOMark ölçümlerine nazaran 128 puanla, şu an piyasadaki en yeterli kameralı akıllı telefon olma başarısı gösteren P40 Pro, Ultra Vision Leica Dörtlü Kamera sistemini kullanıyor. Artık P40 Pro’nun bu kameralarını yakından tanıyalım.

Telefonun art yüzündeki alımlı kamera meydanının ortasında mekan alan lens, bizim ana kameramız. 50 MP SuperSensing kamera, 1/1.28 inç Ultra Vision Sensöre sahip. Omnidirectional PDAF, yani çok taraflı faz algılamalı otofokus içeren ana kamera, OIS desteğini de bulunduruyor. 2.44 mikrometre, f/1.9 diyaframlı ve 23mm’lik bu geniş açılı lens, muhitten yüzde 200’den çokça ışık toplayabiliyor ve RYYB renk filtresi içeriyor.

Alttaki kare biçimli kamera ise telefonun 12 MP SuperSensing telefoto kamerası. 125 mm’lik bu kamera P40 Pro ile bize uzakları yakın etme fırsatı veriyor. 5x optik yakınlaştırma yapabilen, 10x hibrit zum imkanı tanıyan bu kamera, 50x’e kadar da maksimum yakınlaştırma yapabiliyor.

En üstteki kameraya geldiğimizde, bunu da ultra geniş açılı fotoğraflarda kullanıyoruz. 40 MP ölçekli bu kameradan başkaca 4K düşük ışıklı medyalarda, ultra ağır çekim ve hızlandırılmış medyalarda da faydalanıyoruz.

P40 Pro’nun çift tonlu çift LED flaşının altında bulunan minik kamera ise, 3D Depth Sensing Kamera, yani gerçek vakitli derinlik algılamasında kullanacağımız kamera oluyor. Bu kamera ile gerek telefonun Portre modunu kullanarak, gerek Açıklık modunu kullanarak Bokeh efektli fotoğraflar çekebiliyoruz.

Huawei P40 Pro Kamera Performansı Nasıl?

P40 Pro, gerideki güçlü 4 kameralı kurulumuyla her senaryo için maksimum performans gösterebiliyor. Gündüz yapacağınız çekimlerde gerçek renkleri görebiliyor, varlıklı detay, yeterli kontrast nispeti ve canlı renklerle çevrelenmiş kareler elde edebiliyorsunuz.

Huawei P40 Pro Kamera Çözünürlüğü

Mahsusen NPU ünitesi ile desteklenen Huawei XD Fusion Engine sayesinde dinamik aralık nispetiyle bilhassa başarılı sonuçlar ortaya koyabilen telefon, 50 MP çözünürlükteki fotoğrafları da, arayüzde bulunan Yüksek Çözünürlük seçeneği ile çekebiliyor. Lakin zati sıradan kamera modları ile yapacağınız çekimler o denli kaliteli duruyor ki, bu modu kullanmak aklınıza gelir mi, açıkçası emin değiliz.

Daha evvelki Huawei modellerinde gördüğümüz kamera arayüzünden tüm lensleri canlı biçimde kullanabileceğiniz yapı korunuyor. 1x ile ana kamerayı kullanabilir, yandaki barı aşağı çekerek ultra geniş açılı kameraya geçebilir ve sonrasında da 5x optik ve 10x hibrit zum seçeneklerini telefoto lens üzerinden değerlendirebilirsiniz. Ekrana yakınlaşmaya devam ettiğinizde ise 50x’e kadar yolunuz var.

Huawei P40 Pro Ne Kadar Zum Yapabilir?

Telefoto lens, 50x zum yeteneği ile külliyen hayal gücünüze kalmış fotoğraf çekme özgürlüğü sunuyor. Mahsusen konuttan çıkamadığımız şu günlerde biz pek ileri gidemedik tahminen ama oturduğunuz yandan uzaklara arşın arşın yakınlaşabiliyor, yazın da gelmesiyle birlikte balkonda otururken bahçenizdeki eriklerin durumunu bölgenizden kalkmadan denetim edebiliyorsunuz. Eh tabi, Ramazan da geldi; iftar vaktini televizyondan takip etmek konumuna, anlık olarak minareye 50x zum yaparak, minare ışıklarının yanıp yanmadığını dijital olarak da denetim edebilirsiniz.

Telefonun 50x zum yeteneğini nasıl kullanacağınız size kalmış pek tabi, lakin uzaklardaki metinleri dahi okunur kılmasıyla biz çok başarılı bulduk. Şimdi bundan birkaç öncesine kadar akıllı telefonlarda bu denli performanslar göremiyorken, bugün alınan sonuçlar, yarın bu koşullarda çok daha net sonuçlar alacağımızın bir göstergesi olmasıyla sevindirici haliyle.

P40 Pro, gece çekimlerinde de kıymetli bir model oluyor. Münhasıran son modelleriyle gece fotoğrafçılığı konusuna oynayan Huawei, P40 Pro ile 409600 ISO kıymeti ile kusursuz düşük ışık çekimleri yapabiliyor. Şayet profesyonel çekim yetenekleriniz de varsa, elinizin altındaki makinenin size geniş seçenek sunduğunu bilin.

Yok, şayet bu meydanda hiç malumatınız yoksa, tekrar bir şey kaybetmiş değilsiniz. Telefonda esasen halihazırda pek çok mod bulunduğu üzere gece modu da konum alıyor ve bunu kullanarak da uzun pozlama fotoğraflar çekebiliyorsunuz. O denli ki, alışılagelmiş gözün görmediği karanlık ortamda bile P40 Pro, ortaya çok başarılı gece fotoğrafları çıkartabiliyor.

Ama doğal ki bunu pratikte daha ziyade dış çekimlerde, manzara çekimlerinde kullanacaksınız. O senaryolar da P40 Pro ile elinizin altında adeta bir DSLR olduğunu söyleyebiliriz. Renk doygunluğu ve detay seviyesi yüksek kareler çekebilen telefon, yeterli pozlama ve dinamik aralık ile Portre modunda yapacağınız çekimlerde de öznede ve art planda düzgün bir istikrar kurabiliyor.

Huawei P40 Pro, fotoğraf konusunda olduğu kadar medya noktasında da başarılı bir model oluyor. Telefonda hem ön hem art kamerayla 4K çözünürlüğünde 60 kare medya kaydı yapılabiliyor ve ağır çekim modunda da 7680fps ölçüsünde ağır çekim medyalar kaydedebiliyorsunuz.

Huawei P40 Pro Selfie Kamerası

Son olarak P40 Pro’nun ön kamerasına da değinelim. Dediğimiz üzere P40 Pro, ön kamera yoluyla da 4K 60 fps medya kaydı yapabildiğiniz bir telefon olurken, ön kamera 32 MP çözünürlüğüyle şahane portre fotoğrafları da ortaya çıkartabiliyor.

Ön kamera yalnız değil; burada alan derinliği için ToF sensör nokta alıyor ve böylelikle alan derinliği işi yazılım yoluyla değil, kamera yoluyla sağlanıyor. Bu da kuşkusuz gerek özne kenar bölümlerinde, gerek art planın gerçekçi biçimde derinlik efekti sağlamasında fotoğraflarınıza ekte bulunuyor.

Sonuç olarak P40 Pro’nun kamera konusunda sunduğu çok, çok çokça seçenek mahal alıyor. Epey güçlü bir yelpaze elinizin altında. Bu mealde senaryolar çok çeşitli, tasarruf yeri keza o denli. Artık gerisi size kalmış durumda. Artık P40 Pro ile çektiğimiz tüm fotoğrafları bir arada sizlerle birlikte yakından görelim.

Huawei P40 Pro ile çekilen fotoğrafları derhal yukarıdaki videomuzda görebilirsiniz.

Sonuç

Evet, artık sonuca geldik. Kısaca toparlayacak olursak, P40 Pro ile Huawei, bir kere daha eksiksiz bir kamera deneyimi sunan bir akıllı telefonu piyasaya çıkartmış. Güçlü bir donanım ve olağanüstü bir kameraya sahip olan bir amiral gemisi olmanın yanı sıra, tüm inceleme boyunca saydığımız çok sayıda yeteneği ile bir arada, her manada güçlü bir akıllı telefon sahibi olmak isteyenler Huawei P40 Pro’yu rahatlıkla tercih edebilirler kanaatindeyiz. Elbette bu işin bir de fiyat boyutu var.

Huawei P40 Pro Fiyatı Ne Kadar?

Huawei P40 Pro’nun fiyatı 11999 TL olarak belirtilmiş durumda. Elbette ucuz bir telefon değil, gelgelelim yurt dışı fiyatı olan 999 Euro’nun üzerine uygulanan yüzde 1 kültür vergisi, yüzde 50 ÖTV, yüzde 18 KDV ve yüzde 10 TRT ek hakkını da hesaba eklediğinizde, açıkçası ucuz bile kaldığını söylemek mümkün.

EDİTÖRÜN SEÇİMİ

CHIP Online Notu: %94

ARTILAR

+ Mükemmel kamera yetenekleri
+ Gece fotoğraf performansı
+ 50x zum
+ Şık tasarım
+ Yüksek performans
+ Şık imaj üreten OLED ekran
+ Pil ömrü
+ Wi-Fi 6 ve 5G desteği
+ SüperŞarj Özelliği
+ AppGallery ve MoreApps tahlili
+ Suya karşı dayanıklı

EKSİLER

– Stereo hoparlör yok
– aptX HD yok
– 3.5 mm yok

Yorum Ekle