Üye Ol

Giriş yap

Şifremi Kaybettim

Şifreni unuttuysan e posta adresin yazarak yeni şifre oluştur.

soru ekle

Soru sormak için giriş yapmalısın.
10 Adımda Bilgisayarınızı Nasıl Hızlandırırsınız?

10 Adımda Bilgisayarınızı Nasıl Hızlandırırsınız?

 Bilgisayarların hengam devir suratından, vakit devir da çalışacak durumda olmamasından birçok kullanıcı şikayet ediyor. Birden fazla devir bilgisayarın fiziki olarak nezih olmaması, sabit sürücülerde ehil alan kalmaması ya da çeşitli kaynaklardan bulaşan virüsler bilgisayarın önemli aşamada yavaşlamasına neden oluyor. Yerkürede 500 milyondan ziyade kullanıcıyı koruyan Bitdefender Antivirüs, Bilgisayarını Temizle Günü için 10 adımda bilgisayar paklığı ipuçlarını sıralıyor.

1. Fizikî olarak temizleyin.

2. Diskleri birleştirin. Kullanıcılar, bilgisayar bakımlarını aylık olarak yapmalı ve disk birleştirme süreçlerini es geçmemeli. Disk birleştirme sonucunda bilgisayarınızın daha verimli çalıştığına tanık olacaksınız. Bu süreci Windows kullanıyorsanız, Başlat > Disk Temizleme > Disk Birleştir adımlarını takip ederek gerçekleştirebilirsiniz.

3. Olguları harici disklerde depolayın. Bilgisayarınıza evrak kaydetmek sabit diskinizdeki boş ortamları önemli noktada tüketiyor. %85 yahut daha ziyade dolu bir sabit disk, bilgisayarınızın suratını da etkiliyor. Bunun tedbirini, büyük ölçüde data depolamanın mükemmel bir yolu olan harici disklerle alabilirsiniz.

4. Tarayıcı sekmelerini kapatmayı unutmayın. Bir defada çok ziyade tarayıcı sekmesinin yahut programın açık olması bilgisayarınızın RAM’ini zorlar ve yavaşlamasına neden olur. Olağan bir yükseltme ile RAM’inizi artırabilirsiniz. Windows Vazife Başkanı’nı açarak bilgisayarınızın RAM tasarrufunu denetim etmeyi unutmayın.

5. Kullanılmayan programları kaldırın. Nadiren kullandığınız programları kaldırarak bilgisayarınızda bölge açabilirsiniz. Bu özelliği Windows bilgisayarlarda Kontrol Masası’nda taraf alan Programlar ve Özellikler sekmesinde gerçekleştirebilirsiniz.

6. Virüs taramasını gerçekleştirin. Unutmayın ki, çeşitli yollarla bulaşmış virüsleri siz fark etmeyebilirsiniz fakat bu durum bilgisayarınızı nispeten yavaşlatıyor. Yapılacak en yeterli şey, antivirüs yazılımı kullanarak umumî bir bilgisayar taraması yapmaktır. Bitdefender Total Security 2020 ile bilgisayarınızın virüslere daha dayanıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

7. Güncellemeleri aktifleştirin. Bilgisayarınızın temel güncellemeleri otomatik olarak indirmesine ve yüklemesine müsaade verin. Güncellemelerle bilgisayarınızın güvenliğini ve performansını artıracağınızı unutmayın. Windows kullanıcıları için, Bilgisayarım > Özellikler > Otomatik Yenileştirmeler kısmındaki “Otomatik Olarak İndir ve Yükle” seçeneğinin işaretli olduğundan emin olun.

8. Tarayıcı geçmişini sistemli olarak temizleyin.

9. Bilgisayarı tekrar başlatın. Eğer bilgisayarınızı çok kullanıyorsanız, haftada bir tekrar başlat seçeneğini denemenizde yarar var. Bilgisayarı tekrar başlatmak, bilgisayar hafızasını temizlerken, çalışmaya başlayan tüm yanlışlı süreçlerin ve hizmetlerin kapanmasını da sağlayabiliyor.

10. Bilgisayarın açılış suratını denetim edin. Bilgisayarınızı açtığınızda kaç programın otomatik olarak açılacağını denetim etmeyi unutmayın. Bu süreç bilgisayarınızın süratli açılmasına yardımcı olacaktır. Windows kullanıyorsanız, “Çalıştır” kısmına gidip “msconfig” komutunu yazmanız halinde bilgisayarı açtığınızda otomatik olarak başlatmak istemediğiniz programları kaldırabilirsiniz. Bununla birlikte tüm işletim sistemleri için Bitdefender Antivirüs’ün açılış düzgünleştirici özelliğini kullanarak açılış suratını artırabilirsiniz.

BASIN BÜLTENİNDEN DERLENMİŞTİR

Yorum Ekle

© 2013 -2022 Soru CVP - [email protected]
Sorucvp.net danışmanlık, soru ve cevap içerikleri'nin doğruluklarını kontrol etmez.
İçeriğin doğruluğunu garanti etmez. Sayfayı daha iyi görüntülemek için Google Chrome tarayıcısını kullanmanızı öneririz.